29 Март, 2023
0.0255

ГЕРМАНИЈА ПОПУШТИ, ЌЕ ОДОБРИ ИСПРАЌАЊЕ ЛЕОПАРД ВО УКРАИНА: По договорот меѓу Бајден и Шолц дојде до пресврт

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Германија ќе ја овласти Полска да испрати тенкови Леопард 2 во Украина, пишува Блумберг повикувајќи се на добро информирани извори. Германските лидери се очекува утре да и дадат дозвола на Полска да испрати тенкови Леопард 2 во Украина. Да потсетиме, станува збор за модерни тенкови од германско производство, за чиј реекспорт е потребно германско одобрение.

Да потсетиме, германската влада денеска потврди дека го добила барањето на Полска за испраќање тенкови Леопард 2 од германско производство во Украина. Германија се уште се противи на идејата за испраќање тенкови, што е поддржано од Полска, САД и неколку други членки на НАТО .

Тензиите околу испраќањето леопарди во Украина ескалираа во еднонеделен спор меѓу германските и полските лидери, при што Моравјецки ја обвини Германија дека „губи време“ со тоа што не донесе одлука.

Подготвуваме одлука, таа ќе пристигне многу брзо“, изјави германскиот министер за одбрана Борис Писториус на денешната заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додаде дека, „во случај на позитивна одлука, Германија ќе дејствува многу брзо“.

Волстрит журнал денеска објави дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е се поблиску до одлука за испраќање моќни американски тенкови од типот Абрамс во Украина, додавајќи дека одлуката би можела да биде објавена веќе оваа недела.

Белата куќа не сакаше да коментира, но ВСЈ наведува дека „одлуката за испраќање на Абрамс би била дел од поширок дипломатски договор, во кој Берлин ќе објави испраќање на помал број од своите тенкови Леопард 2 во Украина и исто така ќе ги овласти Полска и другите земји да испратат леопарди во Украина.“

Според ВСЈ, таквиот договор ќе ги помири несогласувањата околу испраќањето тенкови во Украина, што се заканува со поширок јаз меѓу западните земји како што се приближува првата годишнина од руската инвазија на Украина.

Промената на позицијата на САД, според Волстрит журнал, уследи по телефонскиот разговор меѓу американскиот претседател Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц, за време на кој Бајден наводно се согласил да размисли за испраќање на Абрамс и покрај оценката на Пентагон. Висок германски функционер изјави за VSJ дека Берлин и Вашингтон се во интензивни преговори за ова прашање минатата недела. Сега, тврдат од VSJ, се чини дека проблемот наскоро би можел да се реши.

Можеби ќе ве интересира

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!