25 Април, 2024
0.0396

ГЕРМАНИЈА НА НОЗЕ: Прислушуваните разговори го шокираа Берлин

Објавено во: Свет 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Германија истражува аудио снимка објавена од руски медиуми за која тврди дека е конференциска повик на високи германски воени претставници за оружје за Украина, што предизвикува загриженост за можна шпионажа во Германија.

Портпаролот на германското Министерство за одбрана во саботата изјави дека не може да ја потврди автентичноста на видеото, но дека федералната воена контраразузнавачка служба го истражува случајот и дека ќе бидат преземени сите неопходни чекори.

Маргарита Симонјан, новинарка на руската државна телевизија и водителка на Раша Тудеј, прва ја објави аудио снимката во петокот, која беше објавена и на нејзиниот канал Телеграм. Ројтерс го преслуша клипот од 38 минути, но не можеше самостојно да ја потврди неговата автентичност.


Учесниците на повикот разговараат за можна испорака на крстосувачки ракети Таурус во Киев, што канцеларот Олаф Шолц досега јавно одлучно го одбиваше. Зборуваат и за обука на украинските војници и можни воени цели.

Шолц, додека беше во Рим, им рече на новинарите во саботата дека протекувањето на снимката е потенцијално „многу сериозно“.

- Затоа сега се расчистува многу внимателно, многу интензивно и многу брзо. Тоа е исто така неопходно - рече тој. 

Руската амбасада во Берлин не одговори на барањето за коментар испратено преку е-пошта во саботата. Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи во петокот на социјалните мрежи изјави: „Бараме објаснување од Германија“.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во саботата разговараше со новинарите за „лукавите планови на Бундесверот (германските вооружени сили), кои станаа очигледни поради објавувањето на оваа аудио снимка. Тоа е бесрамно самоизлагање“, рече Лавров.

Родерих Кизеветер, пратеник во германскиот парламент, за весникот Ханделсблат изјави дека верува дека извештаите се автентични.

- Русија секако покажува колку интензивно користи шпионажа и саботажа како дел од хибридната војна. За очекување е многу повеќе пресретнати и протечени за да се влијае врз одлуките, да се дискредитираат и манипулираат луѓето – рече тој.

Можеби ќе ве интересира

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница