29 Февруари, 2024
0.0252

ГЕРМАНЕЦ ГАЗДА НЕ ТИ ДАВА НИ ПОТТА ДА СИ ЈА ИЗБРИШЕШ: Исповед на гастарбајтер од Германија, вели „рмбал“ шест месеци и тие му биле најтешки

Објавено во: Финансии, Свет 01 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Синиша Вуковиќ бил сам, газда во своето село.

Бил фармер во Барања, село во Хрватска меѓу Србија и Унгарија, каде имал своја фарма со 100 крави, свињи, овци, живина и сета потребна механизација.

На почетокот тој и неговиот брат се снашле многу добро, како што треба, и така живееле и работеле осум години. Но, во еден момент, вели Синиша, цената на млекото во Хрватска толку паднала надолу, а тој имал голем кредит, што морал да продаде сè - и добиток и машини. Со тие пари ја отплатил хипотеката, за да не остане без куќа и имот. За среќа, сега го дава под закуп земјиштето што некогаш сам го работел.

Како живеел на село

- Станувам во 4, пијам кафе, па одам во штала, молзам крави, ја чистам шталата со вили, па го доставувам млекото, кога ќе завршам, оди на поле... Од 100 крави , молзиш 50 и 50 телиња, а ние имавме околу 1.100 литри дневно по 50 крави... - вели Синиша, кој вели дека се било во ред кога ја купиле млекарницата Беље, инаку позната уште од времето на СФРЈ.

„Нема запирање кај Германците“

Раскажа и какви му биле почетоците... Кога се качил во автобусот за Германија имало солзи, стариот татко плачел по него, мајка му веќе починала... Се сеќава на тоа, како стоел татко му на вратата од куќата и плачеше, прашуваше каде одиш... Болно е кога ја напушташ својата земја и одиш во туѓи...

- Кога автобусот стигна во Загреб, сакав да почнам да му викам на возачот да застане, дека сакам да се вратам дома - вели овој Славонец, чија прва работа била кај месар..

Толку ги натерал да работат, вели, што комбинезонот му бил толку влажен по смената што можел да ги цеди алиштата. Германецот, вели, не ти дозволува ни да земеш хартија за да ја избришеш потта од челото, туку ќе ти ја избрише потта - се, само да не престанеш да работиш. Нема запирање кај Германците...

Во кланицата работел шест месеци и вели дека тие шест месеци му биле најтешки.

- Газдата те удира, те клоца по задникот - вели Синиша.Можеби ќе ве интересира

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

ПРОСЕЧНА ПЛАТА НЕ ЗЕМААТ НИ 50 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ – недостигот на работници ги зголемува платите, но дали се доволни?

ПРОСЕЧНА ПЛАТА НЕ ЗЕМААТ НИ 50 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ – недостигот на работници ги зголемува платите, но дали се доволни?

ДИОМИДИС НИКОЛЕТОПУЛОС: НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ ЌЕ ПОТТИКНЕ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ, еве какви се очекувањaтa на Генералниот директор на Стопанска банка

ДИОМИДИС НИКОЛЕТОПУЛОС: НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ ЌЕ ПОТТИКНЕ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ, еве какви се очекувањaтa на Генералниот директор на Стопанска банка

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари