29 Ноември, 2023
0.0261

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Објавено во: Економија 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите.

Берзанските индекси годинава ги достигнаа најниските вредности

Септември е историски најлош месец во годината за берзата, а се чини дека и оваа година нема да биде подобар. Најследените берзански индекси втора недела по ред изгубија повеќе од 5% од вредноста, паѓајќи на локалните минимуми постигнати во јуни годинава. Некои од нивоата кои често ги следат берзите се движат точно околу тековните вредности на берзанските индекси, кои укажуваат на идните трендови. Како резултат на тоа, можеме да очекуваме продолжување на зголемената нестабилност на финансиските пазари, па така јунскиот минимум како и дневниот движечки просек од 200 на неделниот графикон на движењето на индексот S&P 500 претставуваат важна потпора за инвеститорите. Доколку девизните курсеви останат над овие психолошки точки, можеме да очекуваме барем привремено враќање на вредностите или почеток на процесот на формирање на дно, инаку нè дели уште една скала надолу кон нов минимум. Без оглед на развојот на настаните во наредните денови и недели, доста песимистички очекувања веќе се вклучени во тековните вреднувања на акциите, па затоа влегување на пазарот или постепеното зголемување на изложеноста на акциите се чини дека е сè поразумна одлука.

Американската централна банка трет пат по ред ја зголеми каматната стапка за 0,75%

Минатата недела централните банки повторно се активираа. Американскиот ФЕД, со уште едно зголемување од 0,75% ја подигна основната каматна стапка на ниво меѓу 3,0 и 3,25%, што е највисоко ниво од 2008 година. На прес-конференцијата што следеше по состанокот, гувернерот Пауел истакна дека неговата порака од Џексон Хол не се менува: „за да се воспостави ценовна стабилност, ќе биде неопходно извесно време да се одржи рестриктивна монетарна политика. Историските податоци, сепак силно предупредуваат за предвремено опуштање“. Накратко, тешко приземјување на економијата по цена на контролирање на инфлацијата е се поверојатно сценарио, што беше и главната причина за општата распродажба на берзите и пазарите на обврзници минатата недела.

Победата на десничарскиот блок во Италија предизвика распродажба на италијанските државни обврзници

Минатата недела каматната стапка ја зголемија и швајцарските, шведските, норвешките и англиските централни банки. И покрај агресивното заострување на монетарната политика, британската фунта привремено падна на најниско ниво во однос на американскиот долар на отворањето на тргувањето завчера. И вредноста на еврото продолжува нагло да паѓа по победата на десничарската коалиција на парламентарните избори во Италија, привремено падна под вредноста од 0,96 американски долари. Иако првиот премиер на италијанската влада, Џорџо Мелони, за време на предизборната кампања вети дека земјата под водство на партијата – Браќа на Италија ќе ги почитува насоките на ЕУ во областа на економската политика, недовербата на инвеститорите во италијанскиот државен долг зајакна – бараниот принос на италијанската 10-годишна државна обврзница (обратно пропорционално движење со цената на обврзниците) порасна на 4,6%. Италија, под водство на десничарската коалиција, чии поединечни важни членови во минатото не ги криеја нивните аспирации за излез на Италија од ЕУ и нивните симпатии кон рускиот претседател Путин, ќе бидат важни и внимателно следени во светлина на деликатноста на геополитичката атмосфера.

Негативно влијание на силниот американски долар врз пазарите во развој

Драстичното зголемување на вредноста на американскиот долар во однос на другите валути во најголема мера е одраз на економската неизвесност која ескалира низ целиот свет во последните месеци. Навистина, доларот сè уште има статус на безбедно засолниште на финансиските пазари, но силниот долар значи проблеми на пазарите во развој, кои се соочуваат со одлив на капитал и зголемени трошоци за увоз и отплата на нивниот долг деноминиран во долари. Вкупниот износ на долг издаден во долари од други субјекти кои не се американски или американски компании надминува 20.000 милијарди, што е огромна бројка и создава се поголем проблем. Како резултат на тоа, јапонското Министерство за финансии минатата недела интервенираше на девизниот пазар за прв пат од 1998 година со купување на јенот. Според проценките, тие потрошиле околу 25 милијарди долари девизни резерви за барем привремено да го запрат падот на јенот, но за жал тој се врати на нивото од околу 145 јени за долар. На редовното месечно собрание, кинеската централна банка ја задржа референтната каматна стапка непроменета, додека кинеските акции губат во последниот период, но падовите беа помалку изразени отколку на западните пазари.

СОВЕТИ ЗА ИНВЕСТИТОРИТЕ:

Централните банки остануваат најважниот играч на пазарите на капитал. Монетарната политика брзо се затегнува, а надежта за брзо намалување на стапката во 2023 година речиси исчезна. Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло што мора да го прифатиме. Ова и високата цена на енергијата значително ја намалуваат довербата на потрошувачите. На штедењето силно влијае високата инфлација, која сè уште не стивнува. Нагло успорување на економскиот раст и премин во стагфлација е многу веројатно сценарио. Во такво опкружување, каде што наглото успорување на економскиот раст е факт и е можен премин во стагфлација, инвестирањето е предизвик. Во ваква ситуација, како што покажуваат историските податоци, најдобро е да се вложува во акции, па недвижнини, потоа во обврзници и на крај во пари или депозит. Но, бидејќи сценариото за рецесија и стагфлација не е факт и бидејќи централните банки исто така можат многу брзо да го променат правецот, потребата за диверзификација на портфолиото е голема. Комбинација од акциски фондови како што се Генерали Топ Брендови, Генерали БРИК или Генерали НОВА ЕУ и паричен фонд – Генерали Кеш Депозит, треба да бидат основа на портфолиото во вакво опкружување. Интересни остануваат акциите од областа на енергија и материјали, кои нудат одговор на стагфлацијата а и поволни вреднувања, но атрактивноста во очите на инвеститорите е намалена поради стравувањата од рецесија и покрај добрите резултати. Технолошките акции имаат голема тежина во американските индекси, така што тука се можни брзи големи потези, но останува фактот дека успорувањето на економската активност во САД е значително помало и дека економската позиција на американската економија и компаниите е многу подобра од тие во Европа или од пазарите во развој. Есенските месеци ги носат старите предизвици на претстојната рецесија и високата инфлација, а да не зборуваме за геополитичките тензии, па затоа потребата од распределба на инвестициите е голема. Доаѓа време за посмело инвестирање, бидејќи бркањето на дно е бесмислена работа, но во моментов е сепак потребно претпазливо да се зголеми ризикот преку глобалните капитални инвестиции, бидејќи неизвесноста, а со тоа и нестабилноста на пазарите се високи.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈИ СО НИЗОК СТАНДАРД: Можат ли да се прехранат со два долари на ден?

ЗЕМЈИ СО НИЗОК СТАНДАРД: Можат ли да се прехранат со два долари на ден?

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

ЕСМ увозот на јаглен го прогласи за „деловна тајна“

ЕСМ увозот на јаглен го прогласи за „деловна тајна“

И ЕУ СЕ БОРИ СО РОДОВ ЈАЗ, ГРЦИЈА „ЛИДЕР“ МЕЃУ ЧЛЕНКИТЕ – Еве што преземаат за изедначување на вработеноста меѓу мажите и жените

И ЕУ СЕ БОРИ СО РОДОВ ЈАЗ, ГРЦИЈА „ЛИДЕР“ МЕЃУ ЧЛЕНКИТЕ – Еве што преземаат за изедначување на вработеноста меѓу мажите и жените

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

КОИ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ШТЕДАЧИ ВО ЕВРОПА: Од приходите дури 20 отсто ставаат на страна

КОИ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ШТЕДАЧИ ВО ЕВРОПА: Од приходите дури 20 отсто ставаат на страна

Владата ќе го субвенционира зголемувањето на платите во приватниот сектор

Владата ќе го субвенционира зголемувањето на платите во приватниот сектор

Ковачевски ја објави првата мерка: По 1.200 и 1.800 денари за 105.000 ученици секој месец

Ковачевски ја објави првата мерка: По 1.200 и 1.800 денари за 105.000 ученици секој месец

ХАТИЏЕ ТОПАЛИ НА МЕСТОТО НА БЕСНИК БРАИМИ - промени во Надзорниот одбор на АД Аеродроми на РСМ

ХАТИЏЕ ТОПАЛИ НА МЕСТОТО НА БЕСНИК БРАИМИ - промени во Надзорниот одбор на АД Аеродроми на РСМ