03 Октомври, 2023
0.0272

Генерали Инвестментс: Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло

Објавено во: Економија 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите.

Американските индекси остануваат блиску до клучните нивоа

Уште една интересна недела на пазарите на капитал, главните берзански индекси затворија во минус. Неделата ја одбележаа економските потреси во Велика Британија, руската анексија на украинските региони и конкретен пад на цената на акциите на најголемата светска компанија Apple. Бројот на неделни барања за бенефиции на невработените во САД повторно беа пониски од прогнозите, што ја покажа отпорноста на американската економија кон повисоките каматни стапки, но тоа даде простор за дополнително заострување на монетарната политика. И покрај комбинацијата од негативни вести, американскиот S&P 500 успеа да остане блиску до важните психолошки поделби што делуваат како поддршка за американските пазари на акции.

Apple нема да го прошири производството

Веста дека Apple се откажа од напорите за проширување на производството поради помалата побарувачка за новиот iPhone 14, крена голема прашина во САД. Акциите на Apple изгубија повеќе од 8% од нивната вредност минатата недела. За само еден ден пазарната вредност на гигантот од Купертино, Калифорнија падна за 120 милијарди долари, што е речиси 2 пати повеќе од минатогодишниот БДП на Словенија. Поради својата огромна големина, Apple има силно влијание врз целиот пазар. Многу ретките знаци на слабост на компанијата во последниве години предизвикаа негативно расположение и кај останатите технолошки гиганти, како и во акциите на добавувачите и финансиските компании со големи позиции во хартиите од вредност на Apple. Веста за позитивните резултати од третата фаза од опсежното клиничко истражување на организацијата Alzheimer Europe се погрижи минатата недела на берзите да не биде се така мрачно. Активната состојка леканемаб, која заеднички ја развиваат американската Biogen и јапонската фармацевтска компанија Eisai, го инхибира развојот и ги ублажува симптомите на Алцхајмерова болест. Акциите на Биоген скокнаа за речиси 40%, бидејќи се очекува лекот да им биде достапен на пациентите веќе следната година.

Британската влада предизвика бура на финансиските пазари

Британската економија минатата недела се најде во вистински хаос. Откако новата британска влада во борбата против кризата најави големи даночни намалувања, кои се очекува да ги лишат јавните финансии од 161 милијарда фунти во следните пет години, на финансиските пазари завладеа паника. Вредноста на фунтата привремено падна под границата од 1,04 американски долари, што е најниско во историјата. Само за еден ден фунтата осцилирала за 5%, што е многу ретка појава на валутните пазари. Нагло паднаа и цените на британските државни обврзници со подолг рок на доспевање, бараниот принос на 10-годишната обврзница (обратно пропорционален на цената на обврзницата) се искачи над 4%. На почетокот од август, инвеститорите бараа принос помал од 2% за оваа обврзница. Како резултат на тоа, трошоците за отплата на државниот долг драстично се зголемија. Падот на цените на обврзниците беше толку изразен во одреден момент што уште поконзервативните пензиски фондови се соочија со тешкотии во својата инвестициска политика, кои добија повици за дополнително покривање (margin call), односно барање на берзанските брокери да ги зголемат парите на сметката на брокерските друштва. Англиската централна банка потоа интервенираше на пазарот, омекнувајќи го шокот со купување државни обврзници, а до крајот на неделата фунтата се врати на претходната вредност. Завчера британската влада го укина даночниот план кој може опасно да го зголеми националниот долг во време на раст на каматите, но од кој главно корист имаа побогатите граѓани.

Европската централна банка предупредува на последиците од владините интервенции за ублажување на инфлацијата

Минатата недела беа објавени и првите податоци за септемвриската инфлација, која за прв пат во историјата надмина 10% во еврозоната. Во наредните месеци ќе биде интересно да се следи колку поединечни европски земји ќе бидат успешни во борбата против инфлацијата. Пристапите се разликуваат помеѓу поединечните земји-членки. На пример, Франција, која има најниска инфлација („само“ 6%), се бори со агресивна контрола над цените и големи субвенции, што го зголемува националниот долг. Затоа, Европската централна банка сè повеќе ги повикува владите да преземат промислен пристап со привремени и насочени мерки, во спротивно интервенциите ќе имаат спротивен ефект на долг рок.

Кинеската берза беше затворена оваа недела

На пазарите во развој, борбата против депрецијацијата или падот на вредноста на валутите останува во преден план. Кинескиот јуан загуби 11% во однос на доларот оваа година. Кинеската централна банка одговори со подигање на коефициентот на задолжителната резерва на 20% и предупредувајќи ги учесниците на пазарот да не продаваат кратко или да се обложуваат на пад на вредноста на јуанот. Кинеските берзи, кои ги следеа негативните движења на другите пазари минатата недела, оваа недела ќе останат затворени поради националниот празник.

СОВЕТИ ЗА ИНВЕСТИТОРИТЕ:

Централните банки остануваат најважниот играч на пазарите на капитал. Монетарната политика брзо се затегнува, а надежта за брзо намалување на стапката во 2023 година речиси исчезна. Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло што мора да го прифатиме. Ова и високата цена на енергијата значително ја намалуваат довербата на потрошувачите. На штедењето силно влијае високата инфлација, која сè уште не стивнува. Нагло успорување на економскиот раст и премин во стагфлација е многу веројатно сценарио. Во такво опкружување, каде што наглото успорување на економскиот раст е факт и е можен премин во стагфлација, инвестирањето е предизвик. Во ваква ситуација, како што покажуваат историските податоци, најдобро е да се вложува во акции, па недвижнини, потоа во обврзници и на крај во пари или депозит. Но, бидејќи сценариото за рецесија и стагфлација не е факт и бидејќи централните банки исто така можат многу брзо да го променат правецот, потребата за диверзификација на портфолиото е голема. Комбинација од акциски фондови како што се Генерали Топ Брендови, Генерали БРИК или Генерали НОВА ЕУ и паричен фонд – Генерали Кеш Депозит, треба да бидат основа на портфолиото во вакво опкружување. Интересни остануваат акциите од областа на енергија и материјали, кои нудат одговор на стагфлацијата, а и поволни вреднувања, но атрактивноста во очите на инвеститорите е намалена поради стравувањата од рецесија и покрај добрите резултати. Технолошките акции имаат голема тежина во американските индекси, така што тука се можни брзи големи потези, но останува фактот дека успорувањето на економската активност во САД е значително помало и дека економската позиција на американската економија и компаниите е многу подобра од тие во Европа или од пазарите во развој. Есенските месеци ги носат старите предизвици на претстојната рецесија и високата инфлација, а да не зборуваме за геополитичките тензии, па затоа потребата од распределба на инвестициите е голема. Доаѓа време за посмело инвестирање, бидејќи бркањето на дно е бесмислена работа, но во моментов е сепак потребно претпазливо да се зголеми ризикот преку глобалните капитални инвестиции, бидејќи неизвесноста, а со тоа и нестабилноста на пазарите се високи.

Можеби ќе ве интересира

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво

Невработеноста во еврозоната и ЕУ на рекордно ниско ниво

УБАВИ ВЕСТИ ЗА ВОЗАЧИТЕ НА БЕНЗИНЦИ: Поевтинуваат бензините, но дизелот поскапува, еве ги новите цени

УБАВИ ВЕСТИ ЗА ВОЗАЧИТЕ НА БЕНЗИНЦИ: Поевтинуваат бензините, но дизелот поскапува, еве ги новите цени

СОПСТВЕНИЧКИ ПРОМЕНИ: Првиот човек на „Алкалоид“ Живко Мукаетов се стекна со 200 обични акции на компанијата

СОПСТВЕНИЧКИ ПРОМЕНИ: Првиот човек на „Алкалоид“ Живко Мукаетов се стекна со 200 обични акции на компанијата