22 Јуни, 2024
0.0273

ГАБОР МАТЕ ОТКРИ ШТО ПРОПУШТАТЕ ВО ЖИВОТОТ: Tоа никој нема да ви го врати утре

Објавено во: Стил 08 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Канадски лекар кој се занимава со надминување на зависноста и траумата во последниве години, му откри на неодамнешниот гостин во подкаст што би променил во својот живот.

Д-р Габор Мате е канадски лекар и истакнат стручњак, кој својата кариера ја посвети на надминување на зависноста и траумите, а беше во Белград како гостин на Фондацијата „Новак Ѓоковиќ“. Мате е добитник на наградата „Хуберт Еванс“ за литературна нефикција, неговите книги се преведени на повеќе од 30 јазици, а за неговата медицинска работа е награден со Орден на Канада. Во Србија најмногу го поврзуваат со семејството Ѓоковиќ, поточно Јелена, која често изјавува дека се води од неговите принципи во воспитувањето на децата и воопшто во пристапот кон животот.

Целиот текст на Женски магазин. 

Можеби ќе ве интересира

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

Ресторанот кај што правевме свадба не постои, ама ние си тераме: Андријана Јаневска и Гино прославија 14 години во брак

Ресторанот кај што правевме свадба не постои, ама ние си тераме: Андријана Јаневска и Гино прославија 14 години во брак