29 Март, 2023
0.0231

(ФОТО) И денеска блокада на Скопје од стотици приватни автобуси

Објавено во: Македонија 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Фото: Фактор

Еден од главните булевари, кој води кон зградата на владата,и денеска е делумно блокиран од приватните превозници. Автобусите беа паркирани и пред градското собрание и канцеларијата на градоначалничката Данела Арсовска на која поревозниците се најмногу гневни..

Денешната делумна блокада е одговор и на чекорот на Град Скопје за прекинување на договорот со дел од приватните превозници поради, како што се тврди, неисполнување на дел од обврските од договорот.

Од Градот велат дека не прифаќаат да преговараат под притисоци и најавија дека од оваа недела ќе биде објавен нов јавен повик на кој ќе можат да се пријават сите приватни превозници, како обид за поголема транспарентност на процесот и полесно разрешување на потенцијални проблеми.

Додека траат обвинувањата на релација приватни превозници – Град Скопје за тоа кој е виновен, трпат граѓаните кои подолг период немаат соодветен јавен превоз.


Можеби ќе ве интересира

Маричиќ за падот на ЕУ-ентузијазмот во анкетите: Граѓаните не се против, туку само се разочарани

Маричиќ за падот на ЕУ-ентузијазмот во анкетите: Граѓаните не се против, туку само се разочарани

Се огласи Вело Марковски: На мало и недоволно дехидрирано дете не му се дава инфузија одеднаш

Се огласи Вело Марковски: На мало и недоволно дехидрирано дете не му се дава инфузија одеднаш

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома