27 Февруари, 2021
0.0221

ФИЛОМЕНА ИЛИ НЕ, НА БАЛКАНОТ СТИГНУВА СНЕЖНА БУРА - во Србија ќе биде и до минус 18

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2021

Стигнува на Балканот снежната бура од Шпанија. Српските медиуми наголемо пишуваат за студениот бран кој ќе ја зафати државата овој викенд. 

Во Хрватска, бурата Филомена, која го донесе првиот снег во Мадрид по 10 години, а температурите паднаа на -36 степени, веќе е силна, па предупредувањето на Хидрометеоролошкиот завод на таа земја за ледените денови во периодот од 16 до 19 јануари предизвика загриженост кај српските граѓани. 

 „Нам не ни доаѓа бурата од Шпанија, бидејќи ние сме поврзани со циклон кој моментално се наоѓа во Источна Европа и вовлекува многу студен воздух“, изјави Александра Травица, метеоролог од РХМЗ, за порталот Нова.рс. 

„За нас тоа значи дека за викендот не чекаат ледени денови низ цела Србија. Во некои делови, веќе во петок “, најавува и потсетува дека такви температури се многу нормални за овој зимски период. 

Ледените денови значат дека температурите нема да надминат 0 степени, но главното прашање е како точно ќе оди минусот. 

 „Најстудено ќе биде во Сјеница, но толку ниски температури не се изненадување. За утре веќе предвидовме -12, а за викендот минималната би можела да биде -17, -18 степени. Во Врање, на пример, минималните температури ќе бидат помеѓу -7 и -11. Во Белград, помеѓу -4 и -6 во центарот на градот, но на периферијата може да падне на -10, што спаѓа во категоријата силен мраз “, открива Александра Травица. 

Што се однесува до снегот, оние што зимуваат на планините овие денови не треба да се грижат за „залихите“. 

Според месечната прогноза објавена на веб-страницата на РХМЗ, ново заледување се очекува на самиот крај на јануари. 

Српски Курир, пак, јавува дека бурата Филомена, поради која Мадрид минатата недела беше парализиран од снегот, се движи преку Средоземното море, веќе ги покри источните делови на Балканот и продолжува низ Србија кон Грција и Турција. Поради Филомена, во Мадрид падна невидено количество снег, а температурата падна на рекордни -36 степени. Тоа беше првиот снег во Мадрид во последните 10 години и нападна околу половина метар. Главниот град на Шпанија не забележа толку снег во последните 50 години. Во исто време, месечниот износ на дожд падна во Гибралтар за само два дена. 

Метеорологот и колумнист на хрватскиот портал Индекс, Дуња Маз, вели дека последниве години е утврдено правилото дека ураганите треба да се преименуваат дури и кога ќе дојдат во Европа како екстратропски циклони, а имињата им се даваат на земјите кои се први на удар. 

„Но, наречете го тој циклон Филомена или не, факт е дека тој е истиот систем, иако во меѓувреме, минувајќи низ Средоземното Море, претрпе неколку промени. Сега стигна до Јонското и Егејското Море и продолжува на исток. „првенствено на Турција, но и на дел од Грција, тоа ќе донесе необични врнежи“, вели Дуња Мраз. 

фото Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?