18 Јули, 2024
0.0275

ФАКТОР АНАЛИЗА: Во Македонија се прават милиони од експлозиви

Објавено во: Економија 19 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Во Македонија се прават приходи и добивки во милиони евра од продажба и производство на индустриски експлозив, најчесто потребен за проширување на рудници и пробивање на траси, како и од пиротехника.

„Фактор“ ги селектираше најдобрите пет компании заедно со нивните резултати постигнати во минатата година.

На првото место со најголема добивка е „Мактек“ од Скопје. Компанијата на 38 вработени и складиште во Кучевиште, Чучер-Сандево. Сопственик е Алексиос Зисиос, а иако приоритетна дејност на друштвото е производство, всушност увезува и тргува индустриски експлозив. Приходот во 2023  бележи двоен раст, а добивката е зголемена за дури 382 отсто.

Втор е „Ицемак“ со фабрика во Сопиште за производство на пиротехника. Има 29 вработени, а од неодамна и дозвола од Министерството за економија за промет со воени стоки. Компанијата на Дончо и Јордан Анчовски има раст на приходот од 217 отсто и зголемување на добивката од 166 проценти за една година.

Во средината на Топ-5 е Детонит Радовиш, кој е единствен што произведува индустриски експлозив. Компанијата во сопственост на Трајал Корпорација од Крушевац забелеќува одлични резултати во последните две години, а особено во 2023.

Четвртата позиција според остварениот профит му припаѓа на акционерското друштво „Караорман“ предводен од главниот член на Управниот одбор, Гордана Константакос. Сепак треба да се каже дека ова друштво покрај со промет на експлозиви, се бави и со изнајмување на магацински простор и царински услуги.

Последен од петорката е Нобелекс Скопје во сопственост на Камчо Весков, за која малку се знае во јавноста, освен тоа што врши и минерски работи.                         А.К.


Извор: Централен Регистар


Можеби ќе ве интересира

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот