18 Јули, 2024
0.0250

ФАКТОР АНАЛИЗА: Топ-10 најголеми маркети во 2023 - во КАМ се трошело најмногу, „Веро“ со најголема профитна маржа

Објавено во: Економија 15 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Ланецот-маркети КАМ свртел приходи од 270 милиони евра во 2023, додека „Веропулос“ има убедливо најголема профитна маржа минатата година и тоа поголема од 10 отсто. 

Од приходи од 99,5 милиони евра, „Веро“ направил добивка од 10, 43 милиони евра и со овој профит е на врвот по најголеми добивки за минатата година.

Најмногу се трошело кај КАМ, Киппер Маркет и Стокомак, ланци познати по ниската маржа од продаден производ и дисконтска продажба. Сепак, оваа тројка има одличен резултат и кај добивките, каде го држат второто, третото и четвртото место.

Во Топ-10 најголеми добивки во малопродажбата, покрај стандардните, се најде Црвена Ружа, која има 12 маркети, главно во Струмица. Доминантен сопственик е Ванчо Манчов. Има 93 вработени и основана е во 2021. Растот на приходите е 23 отсто, а на добивката е од дури 68 проценти.

Друштво на познатите „гиганти“ им прави и Омер Компани, во сопственост на бизнисменот Муарем Беџети, а компанијата е позната по тоа што го поседува трговскиот центар во Сарај. Во најдобрите десет е и С.Б.В-Компани од Арачиново, инаку компанија-сопственик на „С-Маркетите“, а чиј газда е Беќир Ферати.

Кај трговците со најголеми приходи, речиси сите имаат распространета мрежа на продажба. Меѓу нив, локално работат само „Зур“ во Скопје и Монтенегро во Гостивар, инаку овој вториот во сопственост на браќата Јован и Љубе Пејчиноски.           А.К.Извор; Централен регистар


Можеби ќе ве интересира

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот