23 Јули, 2024
0.0257

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА - еве што им одговори Орбан

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Европскиот суд на правдата и наложи на Унгарија да плати 200 милиони евра одеднаш бидејќи долго време го ограничуваше законот на ЕУ за азил. Дополнително, Унгарија ќе треба да плаќа по еден милион евра дневно доцнење.

Парите автоматски ќе се одземат од уделот на Унгарија во буџетот на ЕУ, чии делови остануваат замрзнати поради слични правни проблеми, пишува Euronews.

Неисполнувањето на обврските претставува исклучително и сериозно кршење на правата на ЕУ без преседан, се вели во соопштението на ЕСП.

Спорот датира од декември 2020 година, кога судот прво пресуди дека Унгарија, под премиерот Виктор Орбан, го ограничила пристапот до процедурите за азил за оние кои бараат меѓународна заштита во таа земја. Унгарските власти се обвинети за незаконско задржување на апликантите во транзитните зони, кршење на нивното право да останат на националната територија додека се жалат на одбиените барања и за нивно протерување.

Откако Унгарија ја игнорираше пресудата од декември 2020 година, Европската комисија започна нова правна постапка, што резултираше со пресудата во четвртокот.

Судиите заклучија дека Унгарија го занемарила „принципот на искрена соработка“ и дека „намерно ја избегнува“ примената на законодавството на ЕУ за азил.

„Тоа однесување претставува сериозна закана за единството на правото на ЕУ, што има исклучително сериозно влијание и врз приватните интереси, особено врз интересите на барателите на азил, и врз јавниот интерес“, велат судиите.

Бидејќи акцијата на Унгарија врши дополнителен притисок врз соседните земји-членки, кои треба да се грижат за мигрантите протерани од Будимпешта, кршењето на законот „сериозно го поткопува принципот на солидарност и правично споделување на одговорноста“, се вели во извештајот.

Но, ваквата одлука не ги остави рамнодушни првите луѓе на земјата. Одговор следуваше од Виктор Орбан, кој во свој стил посочи дека на ЕУ и се поважни азилантите отколку самите државјани. 

Еве што објави тој на социјалната мрежа „Х“:Можеби ќе ве интересира

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите