22 Септември, 2021
0.0202

ЕВИЈА ВО ПЛАМЕН: Монасите не сакаат да го напуштат манастирот

Објавено во: Балкан 04 Август, 2021

На грчкиот остров Евија има евакуација поради пожари, а монасите одбиваат да го напуштат манастирот. 

Жителите и туристите во Кулорос, Марулија, Ровиес и во Палаихори мораат да ги напуштат своите домови, јавува Катимерини.

Пожарникарите, авионите за гаснење на пожари, општинските екипи и волонтери се обидуваат да го стивнат пожарот во шумата кај селото Лимини.

„Ситуацијата е многу тешка. Пламенот е висок 30 до 40 метри во боровата шума, а огнот го обиколи манастирот. Се задушуваме од чадот, ова е ноќна мора“, вели манастирскиот старешина за агенцијата АНА-МПА.

Ситуацијата е многу опасна во Дримонас, каде група монаси одбиваат да излезат од манастирот Свети Давид, иако објектот е опколен од оган. Пожари има и во Атина. 

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води