23 Јули, 2024
0.0251

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Поранешниот извршен директор на OpenAI, кој работеше на соборување на извршниот директор Сем Алтман, издаде некои од најстрогите предупредувања за иднината на вештачката интелигенција.

Во интервју за време на Самитот за вештачка интелигенција, Хелен Тонер – поранешен член на одборот на OpenAI сугерираше дека ризиците што вештачката интелигенција ги поставува за човештвото не се само најлошите сценарија од научната фантастика.

„Мислам дека понекогаш луѓето ја слушаат фразата „егзистенцијален ризик“ и само помислуваат на Скајнет и роботи кои пукаат луѓе“, истакнува Тонер, мислејќи на злобната технологија за вештачка интелигенција од филмовите „Терминатор“, која во голема мера се користи како метафора за најлошиот случај на воздигнување на АИ.

„Има многу други начини на кои вештачката интелигенција навистина може да ги одведе работите во лоша насока, а ние си правиме лоша услуга со игнорирање на овие многу специфични приказни“, вели Тонер.

Тонер ја изгради својата кариера како врвен истражувач во Центарот за безбедност и технологија Џорџтаун, истражувајќи ги технолошките закани. За време на нејзиниот мандат, таа ги критикуваше безбедносните протоколи на OpenAI во безбедносниот извештај што потенцијално доведе до краткотрајно исфрлање на Алтман од OpenAI кон крајот на ноември минатата година.

„Ова е многу моќна технологија. Не знаеме како функционира. Моментално се развива и турка напред од многу мала група луѓе“, рече Тонер во таа прилика.

Сепак, освен демистификацијата на вештачката интелигенција, Тонер сега има малку поинаков поглед од пред шест месеци.

„Дефинитивно сакам да му дадам шанса на новиот одбор. Тие имаат многу нови структури, кои не можевме да ги спроведеме пред ноември минатата година“, истакна таа за време на самитот на АИ+.

Б92

Можеби ќе ве интересира

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите