29 Ноември, 2023
0.0273

ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ДЕВОЧЕТО КОЕ БИЛО ЗАРОБЕНО ОД ТАТКОТО МОНСТРУМ: Лекарите плачеле во болница обидувајќи се да го повратат во живот

Објавено во: Балкан 27 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Осумгодишното девојче, чиј татко Урош П. (38) до пред три дена ја држел заробена во станот, односно во кадата, било во алармантно тешка здравствена состојба кога полицијата ја пронашла.

Како што дознаваат српските медиуми, по пристигнувањето во болница, детето било дехидрирано, гладно и целосно запуштено, па кога го виделе дежурните лекари, сите заплакале!

Според информациите, грижата за девојчето ја презела Детскиот прифатен центар, откако била примена во болница кога полицијата ја нашла заклучена во станот во кој живеела со нејзиниот татко.

- Во станот била со нејзиниот татко, кој повремено и давал храна. По пристигнувањето во болница, девојчето било многу лошо, дехидрирано и неухрането. Кога докторите и дозволија да јаде, изгледаше како да не јадела ништо со месеци. Да останеше во таа состојба уште пет дена, прашање е дали ќе преживее - вели извор запознаен со случајот.

Како што дознава Курир, девојчето било примено на гастроентеролошкиот оддел во Тиршова.

-Најголемиот проблем е неухранетоста. Докторите буквално и даваат најситни делчиња храна за да почне полека да ја прима и да ја вари храната. Страшно е колку мала изгледа. Лекарите даваат се од себе да ја вратат што побрзо - вели извор на Курир.рс.

Грозоморниот случај на злоупотреба на девојчето е откриен кога белграѓанка пријавила во полициската станица Палилула дека сопругот У.П. брутално ја претепал, како и тоа дека долго време ја држел ќерка си како робинка.

ФОТО: MUP

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

ЕВЕ КАКО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИТЕ НА КОСОВО: Помеѓу два огна

ЕВЕ КАКО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИТЕ НА КОСОВО: Помеѓу два огна

РАЈАНЕР ЌЕ ПОЧНЕ ДА ЛЕТА ОД САРАЕВО: Авиопревозникот ги откри првите пет дестинации

РАЈАНЕР ЌЕ ПОЧНЕ ДА ЛЕТА ОД САРАЕВО: Авиопревозникот ги откри првите пет дестинации

ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕ СЕ СЛУЧИЛО ВО БЕЛГРАД: Автобус хармоника се преполови во движење

ВАКВО НЕШТО ДОСЕГА НЕ СЕ СЛУЧИЛО ВО БЕЛГРАД: Автобус хармоника се преполови во движење

„РУСИЈА ИМА ДОЛГОРОЧЕН ПЛАН“, РЕГИОНОТ Е ОД ГОЛЕМА ВАЖНОСТ ЗА НАТО: Можен ли е нов конфликт на Балканот?

„РУСИЈА ИМА ДОЛГОРОЧЕН ПЛАН“, РЕГИОНОТ Е ОД ГОЛЕМА ВАЖНОСТ ЗА НАТО: Можен ли е нов конфликт на Балканот?

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

ВУЧИЌ ДО БУГАРИТЕ: Ни замеруваат што ние сме многу попопуларни од нив во Македонија

ВУЧИЌ ДО БУГАРИТЕ: Ни замеруваат што ние сме многу попопуларни од нив во Македонија

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ: Денот на косовските безбедносни сили се одбележува со амблеми на „Голема Албанија“

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ: Денот на косовските безбедносни сили се одбележува со амблеми на „Голема Албанија“

ДРАЧ КАКО МОНАКО НА ЈАДАРАНОТ, НОВ ПРОЕКТ НА БИЗНИСМЕНОТ АЛАБАР: Ќе се градат 12.000 луксузни апартмани и хотели, места за суперјахти и крузери

ДРАЧ КАКО МОНАКО НА ЈАДАРАНОТ, НОВ ПРОЕКТ НА БИЗНИСМЕНОТ АЛАБАР: Ќе се градат 12.000 луксузни апартмани и хотели, места за суперјахти и крузери