11 Декември, 2023
0.0662

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

Објавено во: Финансии 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Погледот на просечните плати во Германија ни помага да разбереме што навистина значи да се има добра плата во оваа земја.

Сепак, треба да се имаат на ум и други фактори.

Дали некогаш сте се запрашале дали вашата плата е добра или дали е време да преговарате за плата? Како водич за ова прашање можете да ја искористите просечната плата во Германија.

Според статистиката, просечната месечна редовен работен однос изнесува околу 3.975 евра бруто месечно. Значи, ако заработувате повеќе од 47.700 евра годишно, статистички сте над просечната плата во Германија.

Заработувате ли 77.000 евра годишно?

Студијата на Универзитетот Пердју покажува дека повеќето луѓе се дефинираат себеси како особено задоволни од својата плата кога заработуваат околу 77.000 евра годишно, пишуваат германските медиуми, пренесуваат магазинот Феникс.

Друга студија која може да обезбеди репер за добра плата е онаа на Даниел Канеман, добитник на Нобеловата награда за економија. Тој смета дека најсреќни се оние кои заработуваат околу 65.000 евра годишно.

Сепак, исто така е важно да се запамети дека платите варираат во голема мера од индустрија до индустрија.

Што точно е добра плата?

Дури и ако вашата плата е под просекот, може да биде добра, бидејќи има многу субјективни фактори што треба да се земат предвид.

Дали вашата плата ќе биде доволна зависи од вашите сопствени потреби. Можеби сакате да живеете многу едноставно и минималистички, па вашата плата е повеќе од доволна. Верно на мотото „помалку е повеќе“, помалата плата сепак може да ве направи среќни и со тоа да бидете добри.

Вашиот сопствен животен стил исто така информира дали вашата плата е добра. На пример, ако сакате да одите во ресторан неколку пати месечно и секогаш да носите модерна облека, ќе ви требаат повеќе пари отколку да готвите за себе и да купувате облека од втора рака.

Споредба со пријателите и колегите

За многумина, споредбата со платите на пријателите или колегите е пресудна за да се утврди дали сметаат дека нивната плата е правична.

Исто така е важно да се земат предвид трошоците за живот. Цената на киријата не е иста на секое место, исто како што трошоците за храна, струја и вода често варираат многу од регион до регион.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари