11 Декември, 2023
0.0244

ЕВЕ КОЈА Е МИРА МУРАТИ: Албанка родена во Валона со опасно знаење за вештачката интелигенција го презема Open AI

Објавено во: Економија 19 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Светот на технологијата ја слушна веста дека Сем Алтман е сменет од позицијата извршен директор на OpenAI и дека е заменет со Мира Мурати, 34-годишна Албанка која работи во компанијата од 2018 година и е позната за нејзиниот исклучителен придонес во развојот на вештачката интелигенција.

Мира Мурати се приклучи на компанијата како инженер, а со текот на времето напредуваше на позицијата главен директор за технологија на компанијата „OpenAI“, на која беше назначена во 2022 година.

Иако трката беше неизвесна, според Business Insider, Мурати беше избрана од компанијата бидејќи „таа носи уникатен сет на вештини, разбирање за вредностите на компанијата, операциите и бизнисот, а веќе води истражување за компанијата, карактеристиките на производот и безбедноста“.

„Со оглед на нејзиниот долг мандат и блиска вклученост во сите аспекти на компанијата, вклучително и нејзиното искуство во управувањето и политиката со вештачка интелигенција, одборот верува дека таа е уникатно квалификувана за улогата и очекува беспрекорна транзиција додека спроведува формална потрага по постојан извршен директор, “ се вели од Open AI и се очекува да продолжи да ги поместува границите на бизнисот.

Уште пред да се приклучи на OpenAI, Мира Мурати имаше воспоставено присуство во Силиконската долина преку нејзината работа во Tesla, каде работеше на развојот на Model X и Leap Motion.

Таа ја напушти Албанија на 16 години

Родена е во Албанија на 16 декември 1988 година во Валона, а на 16-годишна возраст ја напуштила земјата бидејќи добила стипендија да студира во меѓународно училиште во Ванкувер, а заминала во Дартмут, каде студирала машинско инженерство. Дипломирала во 2007 година.

Мурати, исто така, посетувала часови на колеџот Колби во Вотервил како добитник на стипендијата Дејвис-УВЦ, каде што дипломирала во 2012 година.

Мурати на почетокот на кариерата работеше како практикант во „Голдман Сакс“, а потоа се пресели во „Зодијак аероспејс“.

Покрај талентот за технолошката индустрија, Мира Мурати ја истакна својата уметничка страна во претходните интервјуа за некои светски медиуми, како и црпењето инспирација од поезијата и научно-фантастичните филмови.

Таа за „Тајм магазин“ изјави дека омилена песна за инспирација и е „Параноид Андроид“ на Радиохед бидејќи, како што се наведува, е слоевита и допира теми поврзани со општеството и технологијата.

Таа е обожавател на Дуино Елегии, збирка песни на Рајнер Марија Рилке, па дури и сега, научно-фантастичниот филм „2001: Одисеја во вселената“ „сè уште ја разбранува мојата имагинација со своите слики и музика“, изјави таа еднаш за Тајм.

Бизнис стратегија на Мира Мурати за OpenAI

Мира Мурати има амбициозни планови не само за развојот на вештачката интелигенција како таква, туку и за развојот на таканаречената општа вештачка интелигенција или AGI, која нејзиниот сега поранешен колега, Алтман, некогаш ја опиша како „еквивалент на среден човек кој можете да вработите како соработник“.

Мурати тврди дека технологијата што ќе биде изградена на патот кон AGI би можела да биде „најважниот сет на технологии што човештвото некогаш ги изградило“, известува Fortune.

„Нашата цел е да стигнеме до АГИ, и сакаме да стигнеме таму на начин што гарантира дека AGI работи добро за човештвото“, рече Мира Мурати за Fortune. И во изминатите неколку месеци, OpenAI само го удвои тој фокус, менувајќи ги своите основни вредности во октомври од „промислени“ и „храбри“ и „управувани од влијание“ во „фокусирани на вештачка интелигенција“ и „интензивни и неуредни“, додаде таа тогаш.

Таа, исто така, рече дека ги разбира стравовите околу потенцијалната закана и негативните страни на вештачката интелигенција, имено злоупотреба од страна на „лошите актери“ кои ја користат.

– Важно е OpenAI и компаниите како нашата да го изнесат во јавноста на начин кој е контролиран и одговорен“, рече Мурати.

Извор: Блиц Бизнис, Business Insider, Business Today

Фото: Принтскрин

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови подпретседатели и три нови члена

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови подпретседатели и три нови члена

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Легализацијата на дивоградбите продолжува, но за многу поскапо

Легализацијата на дивоградбите продолжува, но за многу поскапо

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето