25 Април, 2024
0.0358

ЕВЕ КОЈ ГО ЛИКВИДИРАЛ ПОБЕГНАТИОТ РУСКИ ПИЛОТ: Шпанските медиуми го одмотуваат клопчето, се споменува чеченска мафија

Објавено во: Свет 28 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Истражителите веруваат дека пребегнатиот пилот Максим Кузминов бил убиен од членови на чеченската мафија регрутирани од руската разузнавачка служба!

Според „Ел Мундо“, Кузинов бил убиен со шест куршуми од „макаров“ во гаражата на луксузна зграда во шпанскиот град Вилајохос.

- Наредбата беше извршена со советска муниција од членови на чеченската мафија регрутирани од руската надворешна разузнавачка служба. Откога го открија, стапнаа на неговата сенка во Виљахоса - пренесува Ел Мундо.

Според шпанскиот весник, кој се повикува на неименувани официјални лица, властите уште од првиот ден знаеле дека Кузминов е во Шпанија, иако министерката за одбрана Маргарита Роблес минатата недела изјави дека немаат такви информации.

- Од првиот ден Мадрид знаеше за присуството на пилотот во Шпанија - ги цитира весникот зборовите на неименуван функционер.

Шпанските истражители излегоа и со нова теорија за тоа како рускиот пилот го открил својот идентитет пред да биде убиен. Ел Мундо тврди дека инспекторите отстапиле од нивната оригинална верзија дека убијците му влегле во трага додека се обидувал да стапи во контакт со девојката и сега веруваат дека се разоткрил кога почнал да прави подготовки да ја донесе мајка си во Шпанија.

Ирина Кузминова наводно ја напуштила Русија под изговор дека заминала на патување во Кореја непосредно пред киднапирањето на Ми-8.

– Наместо тоа, таа се преселила во Украина, каде што се уште живее, криејќи се под заштита на киевските агенти – се наведува во извештајот.

Шпанските истражители веруваат дека Кузминов направил „фатална грешка“ контактирајќи со најблиските на украински мобилен телефон за кој се верува дека бил прислушуван.

„Ел Мундо“ наведува и дека неговата поранешна девојка Елизавета Пономарјова можеби ги водела убијците до пилотот бидејќи таа е единствената со која се гледал на фотографиите објавени непосредно пред убиството. Според весникот, Кумзинов живеел прилично бучен живот и трошел големи суми пари.

ОСВОИ 500.000 долари

На Кузминов наводно му била ветена награда од 500.000 долари за пребегнувањето со руски воен хеликоптер во Украина.

Пилотот е осуден во Русија како предавник.

Кузминов предизвика сензација кога во август 2023 година го приземји својот оклопен хеликоптер на воениот аеродром во регионот Харков. Украинското воено разузнавање подоцна откри дека таа го убедила да дезертира и дека Кузминов апелирал до другите пилоти да го следат.

Руските државни медиуми соопштија дека Кузминов наводно убил двајца од неговите членови на екипажот пред да слета во Украина.

По пристигнувањето во Украина, Кузминов го обвини Путин за геноцид поради „бруталното убиство“ на Украинците и Русите во несакана војна.

Неодамна јавно се откажа и таткото на пилотот.Можеби ќе ве интересира

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница