29 Февруари, 2024
0.0288

ЕВЕ КОГА ДОАЃА НОВ ВЛАЖЕН ВОЗДУШЕН БРАН: Доаѓаат поинтензивни врнежи од дожд и снег

Објавено во: Македонија 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Временска прогноза за претстојната недела беше објавена од страна на метеорологот Славчо Попоски.

„ Денот недела во Македонија ни носи краткотрајна промена на времето, кога во попладневните и во вечерните часови во западните предели ќе има појава на локален дожд, а на планинските места и на Скијачките центри тие ќе бидат од снег. Врнежите ќе бидат претежно со слаб, или со слаб до умерен интензитет.

Потоа од понеделник до среда ќе имаме претежно стабилно и суво време. Односно времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и малку потопло преку ден со максимални дневни температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 12 степени. Наутро пак тие и понатаму на повеќе места ќе се спуштаат под нулата, и во интервалот од -4 до 1 степен.

Нов влажен воздушен бран од запад и од северозапад територијата на Македонија ќе ја зафати во четврток попладне и навечер и истиот ќе услови поинтензивни врнежи од дожд, како и поинтензивни врнежи од снег на планините и на Скијачките центри.

Во Скопје и околината времето ќе биде слично како и во останатите предели од Македонија.

За многу повеќе детали за времето во регионот, заследете ја фејсбук страницата на мојот одличен пријател Господин Дино Дундиќ –Pogled na klimu i njene promjene by Dino Dundic “ објави тој.


Можеби ќе ве интересира

ЗАПИРА РАСТОТ НА ПЛАТИТЕ: Над илјада функционери нема да добијат ново покачување

ЗАПИРА РАСТОТ НА ПЛАТИТЕ: Над илјада функционери нема да добијат ново покачување

ОБВИНЕТА БЕШЕ КАНЧЕСКА - МИЛЕВСКА: Застаре и случајот ,,Тендери”

ОБВИНЕТА БЕШЕ КАНЧЕСКА - МИЛЕВСКА: Застаре и случајот ,,Тендери”

КАРПОШАНИ СИ ГО САКААТ СТЕВЧО, КУМАНОВЦИ НАЈМНОГУ ЗА МАКСИМ - еве каде собираат најмногу потписи претседателските кандидати

КАРПОШАНИ СИ ГО САКААТ СТЕВЧО, КУМАНОВЦИ НАЈМНОГУ ЗА МАКСИМ - еве каде собираат најмногу потписи претседателските кандидати

ДАЛИ ПОЗНАТИОТ НЕВРОХИРУРГ ФИЛИПЧЕ Е МОЖЕН НОСИТЕЛ НА ЛИСТА ВО ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4? - чествување во Прилеп, се подготвува ли теренот за негово лансирање

ДАЛИ ПОЗНАТИОТ НЕВРОХИРУРГ ФИЛИПЧЕ Е МОЖЕН НОСИТЕЛ НА ЛИСТА ВО ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4? - чествување во Прилеп, се подготвува ли теренот за негово лансирање

Од март сите државни инспекторати се приклучуваат на Е-инспектор

Од март сите државни инспекторати се приклучуваат на Е-инспектор

ОПШТИНА СТРУМИЦА СО АКЦИЈА ЗА ЛЕО: Паркирај и донирај!

ОПШТИНА СТРУМИЦА СО АКЦИЈА ЗА ЛЕО: Паркирај и донирај!

КОГА ЌЕ ПОЧНЕ КАМПАЊАТА ЌЕ ВАЖАТ СТРОГИ ПРАВИЛА НА ИГРА: Нема употреба на државни ресурси за партиски цели

КОГА ЌЕ ПОЧНЕ КАМПАЊАТА ЌЕ ВАЖАТ СТРОГИ ПРАВИЛА НА ИГРА: Нема употреба на државни ресурси за партиски цели

НА ПРОФЕСОРКАТА ВАНКОВСКА И НЕДОСТИГААТ ПОМАЛКУ ОД 1.000 ПОТПИСИ: „Броиме ситно“, објави Апасиев

НА ПРОФЕСОРКАТА ВАНКОВСКА И НЕДОСТИГААТ ПОМАЛКУ ОД 1.000 ПОТПИСИ: „Броиме ситно“, објави Апасиев

ЌЕ МУ БИДАТ ЛИ ПОКРИЕНИ ТРОШОЦИТЕ НА ЛЕОНИД?: Демири вели комплетно се посветени на изнаоѓање решение

ЌЕ МУ БИДАТ ЛИ ПОКРИЕНИ ТРОШОЦИТЕ НА ЛЕОНИД?: Демири вели комплетно се посветени на изнаоѓање решение