11 Декември, 2023
0.0245

ЕВЕ КАКО ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА НА ИСЛАНД ЌЕ ЈА ПОРЕМЕТИ ЕВРОПА: Хаос на небото, хаос и на земјата!

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Постои „значајна веројатност“ вулканот Фаградалсфјал да еруптира во наредните денови, предупредува Исландската метеоролошка агенција. Ова може да предизвика проблеми за патниците.

Во текот на изминатите неколку недели, илјадници мали земјотреси го потресоа Исланд, искинаа тротоари, предизвикаа евакуација, па дури и затворање на најпопуларната туристичка атракција во земјата додека земјата се подготвува за ерупција на вулкан на повеќе од 30 километри од главниот меѓународен аеродром во земјата. .

„И се зголемија шансите за ерупција“, предупреди во петокот Исландската метеоролошка агенција. „Може да започне во секое време во следните неколку дена.

Само во последните 24 часа се забележани 2.000 земјотреси. „Повеќето се мали земјотреси под еден степен“, пишува агенцијата во извештајот во петокот, „но утринава во 6:35 часот е измерен земјотрес кај Хагафел со јачина од 3 степени“.

Вулканот Фаградалсфјал на полуостровот Рејкјанес во југозападен Исланд се наоѓа во близина на Гриндавик, рибарски град на околу 50 километри југозападно од главниот град Рејкјавик и само 25 километри од аеродромот Кефлавик, најголемиот аеродром во земјата и главен центар за меѓународни летови.

Доколку ерупцијата е доволно голема, потенцијално може да го наруши воздушниот сообраќај со денови или недели - не само над Исланд. Кога исландскиот вулкан Ејафјалајокул еруптираше во 2010 година, постојаните северни ветрови носеа огромни облаци од вулканска пепел во континентална Европа. Повеќе од 100.000 летови беа откажани во текот на неколку недели, што влијаеше на седум милиони патници и ја намали глобалната економија за 4,7 милијарди долари, вклучително и 1,7 милијарди долари изгубени приходи за авиокомпаниите, според анализата на Oxford Economics.

Во понеделникот, Accuweather предупреди на потенцијални последици за воздушниот сообраќај во наредните недели. „Вулканската пепел, доколку се внесе во доволни количини, може да резултира со откажување на млазен мотор - сериозна закана за авионите“, рече Џонатан Портер, главен метеоролог на Акуведер. „Како резултат на тоа, за време на ерупцијата во 2010 година, како што се ширеше облакот од пепел, властите на цивилната авијација во различни земји го прекинаа воздушниот сообраќај, оставајќи многу патници од Европа и пошироко заглавени со недели без можност да летаат“.

Од ерупцијата на Ејафјалајокул во 2010 година, Европската агенција за воздухопловна безбедност (EASA) тврди дека сега е подобро подготвена за голем настан од вулканска пепел и ја следи моменталната ситуација во Фаградалсфјал. „Во случај на ерупција и развој на облак од пепел, агенцијата ќе соработува со други актери во воздухопловната индустрија за да го процени влијанието врз воздухопловството и соодветно да даде препораки“, се вели во соопштението на веб-страницата на EASA.

„Icelandair“ вели дека „одржливата сеизмичка активност во југозападниот регион на Исланд не влијаела“ на летовите до или од Исланд. „Ние сме во близок контакт со исландските власти и внимателно ја следиме ситуацијата“, се вели во предупредувањето на авиокомпанијата.

Туристичката агенција на Исланд, исто така, повикува на смиреност, истакнувајќи дека „На Исланд не му е непозната вулканска активност и во просек доживува вулкански настан на секои пет години. На полуостровот Рејкјанес се случија три ерупции во последните три години и ниту една не предизвика штета на луѓето или не го наруши воздушниот сообраќај“.

„Не е можно да се предвиди дали ќе се случи вулканска ерупција или точно кога и каде може да се случи потенцијална ерупција во близина на Гриндавик“, се вели во написот објавен во петокот на веб-страницата Visit Iceland. „Важно е да се напомене дека во моментов има 46 вулкани ширум светот кои активно еруптираат, без значително нарушување на меѓународниот воздушен сообраќај.

Akuveder's Porter не верува дека ерупцијата на Fagradalsfjall ќе создаде ниво на сериозно нарушување на воздушниот сообраќај забележано во 2010 година, поради разликите помеѓу вулканите. „Вулканот Ејафјалајокул е на голема надморска височина - повеќе од 1.670 метри - и во суштина е покриен со леден глечер“, рече тој. „Кога овој вулкан еруптираше во 2010 година, облакот од пепел стана поексплозивен бидејќи стопената лава комуницираше со ледената покривка.

Сепак, Портер вели дека потенцијалот за прекин на летот е многу реален. „Вулканот во близина на Гриндавик не е покриен со ледена покривка, но ако еруптира, сепак може да испрати облаци од вулканска пепел во атмосферата, која може да патува со ветрови од повисоко ниво“, рече тој.

Форбс


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење