17 Јули, 2024
0.0240

ЕВЕ КАДЕ МИНИМАЛЕЦОТ Е 3.000 ЕВРА: Тука живеат над 100.000 балканци-нема корупција а кризата не ја ни осети

Објавено во: Финансии 22 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Земја во која неделната плата е околу 1.000 долари, а месечниот минимум е 3.000 евра. Во кој јавниот долг е на ниско ниво, што ја негува социјалната држава, која успешно ја менаџира својата имиграциска политика.

Во која невработеноста е на историски ниско ниво. Во кој ефикасен здравствен систем успеа да ги искорени заразните болести како што е рубеолата. И што е на чекор од тоа да стане првиот во светот кој засекогаш влезе во историјата со уште една болест - рак на грлото на матката, пишува Слободна Далмација.

Замислете земја која се капе во сонце во поголемиот дел од годината, каде што дури и во зимските месеци температурата ретко паѓа под 10 степени Целзиусови. Земја чии градови се направени за разгледници и чии села не се напуштени од нивните жители, туку се вселуваат нови.

Ние не кажуваме бајки. Таква земја постои. Се вика Австралија и во неа живеат околу 100.000 Срби.

Денес, Австралија е 12-та најсилна економија во светот. Немаше рецесија дваесет и седум години - три пати подолга од тоа, Германија успеа една. Австралија продолжува да расте со солидни стапки.

Земја богата со минерали и енергија

Постојат неколку причини за таков позитивен резултат: Австралија е богата со минерали, пред се со железо и јаглен. Има и големи резерви на гас, злато, алуминиум, никел, дијаманти и опали. Колку и да беа далеку европскиот и американскиот пазар, азискиот пазар, најдинамичниот во светот, беше толку блиску до неа.

Половина од светското население живее во Кина, Индија, Југоисточна и Јужна Азија. И тоа има свои потреби. Покрај тоа, Австралија е блиску до Кина, со својата најбрзо растечка светска економија. И како што расте брзо, така расте и побарувачката за она што Австралија го има прекумерно.

Во ерата пред 27 години, кога беше соочена со рецесија на почетокот на деведесеттите, локалната власт не се двоумеше да спроведе реформи. Дел од товарот за плаќање здравствено осигурување и пензии го префрли на својата средна класа. Резултатот? Австралија не се дави во висок јавен долг, а уделот на пензиските трошоци денес е половина од она што другите земји на ОЕЦД во просек го плаќаат за истата намена.

Австралија е високо развиена демократија која ја почитува приватната сопственост и го поддржува владеењето на правото. Корупцијата и митото не се клучниот начин на работа во светот на политиката и бизнисот, а транспарентноста е еден од белезите на тамошната влада.

Освен тоа, не мораше да се бори за независност со оружје, немаше војна, немаше диктатори или воени хунти на власт, ниту ги менуваше општествените системи како чорапите.

Еден од најдобрите образовни системи во светот

Австралија има и еден од најдобрите образовни системи во светот. Што во целата успешна приказна само помогна.

Се разбира, животот во Австралија има и друга, помалку бајковита страна на медалот. Луѓето над шеесет години сè уште тешко се вработуваат таму. Невработените лица кои живеат со вработен брачен другар немаат право на надоместок за невработеност.

ИТ секторот, градежништвото, земјоделството, сточарството и прехранбената индустрија продолжуваат да покажуваат висок раст, така што лесно се доаѓа до работни места во овие сектори.

Можеби ќе ве интересира

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата