22 Јуни, 2024
0.0265

ЕУРОЊУЗ: ЗОШТО НЕ СЕ УСВОИ „ДОГОВОРОТ ЗА ПАНДЕМИЈАТА“: Еве што велат епидемиолозите

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Странските и домашните експерти велат дека многу вируси, како птичјиот грип, еболата и Марбуршката треска, но и корона вирусите можат да бидат извор на идни пандемии. Темата повторно беше актуелна откако земјите-членки на Светската здравствена организација не успеаја да се договорат за заедничка меѓународна политика.

Со измена на меѓународните прописи, измените на „Договорот за пандемијата“ предвидуваа охрабрување на земјите да ги зајакнат своите капацитети за алармирање, откривање и сузбивање на пандемијата и да соработуваат на меѓународно ниво.

Сепак, договорот не беше потпишан, што ја поттикна експертската јавност да предупреди на неизбежноста од нова пандемија.

Епидемиологот Зоран Радовановиќ се согласува дека е само прашање на време кога ќе се појави нов патоген, кој за Euronews Србија вели дека постои шанса новата пандемија да биде поблага, но „многу веројатна и многу попогубна“ од претходните.

Коментирајќи ја одлуката да не се потпише договорот, Радовановиќ посочува дека тоа е „голема грешка“, наведувајќи дека документот се подготвувал повеќе од две години и дека следното потпишување е одложено за мај следната година.

„Има различни спротивставени интереси, но тоа трае повеќе од 70 години, уште од првата ваква конвенција во 1851 година во Париз“, објаснува нашиот соговорник.

Радовановиќ додава дека е потребно да се најде рамнотежа меѓу слободното движење на луѓе и стоки, а од друга страна, да не настане „многу поголема штета“ поради неусвојување рестриктивни мерки, за болеста дополнително да не се шири. .

„Богатите земји го закочија договорот“

Епидемиологот објаснува дека има 194 членки на Светската здравствена организација, но дека меѓународната здравствена регулатива од 2005 година, донесена две години подоцна, не е доволна во борбата против пандемијата.

„Тоа го покажа епидемијата на ковид, се зборува за таканаречениот вакцински национализам, но себичноста е поврзана и со други аспекти, со трансфер на технологија, со финансиска помош, затоа што таква болест не познава граници, тоа е баналната работа што ја кажуваат, но каква длабока вистина, и ако ги игнорирате потребите на другите, тогаш тој бран ќе ви се врати во многу поголема мера“, јасен е Радовановиќ.

Тој, исто така, истакнува дека „богатите земји“ нарачале три пати повеќе вакцини за време на короната отколку што имаат жители, а потоа не останало ништо за „сиромашните земји“.

„Идејата беше да се донесе нов документ, но главно западните земји се спротивставија“, вели Радовановиќ.

„Затоа, на почетокот на 2020 година, генералниот директор на СЗО постојано одеше во Кина за да се договори со нив. Сега, идејата беше без разлика дали некоја земја сака да признае дека има таков проблем на своја територија, СЗО има право да ги предупреди другите земји дека има инфекција на одредена територија“, нагласувајќи дека на таквата опасност треба да се спротивстави на солидарен начин на меѓународно ниво, доколку заканата е меѓународна.

Тој посочува дека „СЗО не може да дава наредби“ на други, но дека идејата била земјите-членки да се посветат на соработка во поголема мера, бидејќи документот се однесувал и на финансиски аранжмани.

„Ова имплицира дека на сиромашните земји треба да им се даде можност да го имаат овој епидемиолошки надзор, за да знаат што се случува на нивната територија, бидејќи се покажа дека еболата или Марбуш треската тлее со месеци, па ги има се повеќе и повеќе. пациенти, но никој не пријавува“, вели епидемиологот.

Тој додава дека се работи за области каде што нема здравствени работници и дека е неопходно да се воспостави мрежа за што поскоро да се открие „невообичаена ситуација“.

Опасноста од вирусот Х5Н1

Радовановиќ вели дека во моментов внимателно се следи вирусот Х5Н1, варијанта на птичјиот грип кој „понекогаш ги разболува луѓето“, наведувајќи дека во вакви случаи веднаш се интервенира со „бришење на целото јато“.

„Обично дивите птици, претежно краставици, заразуваат патки, гуски, лебеди, а потоа се шири на живината и потоа треба да се уништи целото стадо. Тоа се милиони штети, стотици илјади или многу милиони живина се уништени одеднаш. бидејќи ако таму има инфекција, таа ќе продолжи да се шири“, објаснува епидемиологот.

Досега, вели тој, се покажало дека Х5Н1 може да се пренесе на луѓе, но тој пренос од човек на човек е исклучително редок.

„Најблискиот член на семејството може да се зарази и тоа е тоа. Но, она што сега го гледаме, ова е малку поинаков вирус, тоа е некој H5N2, и тоа е првиот регистриран случај на човек кој се разболел и тој веднаш починал. Мора да се признае, тој имал и некои други болести, но тоа е донекаде индикативно и загрижувачки се претпоставува дека вирусот веќе циркулира и дека има заразени лица во Мексико“, заклучува епидемиологот Зоран Радовановиќ во интервју за Еуроњуз.

Еуроњуз

Можеби ќе ве интересира

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

ИМА ЖРТВИ: Силно невреме ја зафати Москва

ИМА ЖРТВИ: Силно невреме ја зафати Москва