12 Јуни, 2024
0.0284

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Објавено во: Економија 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот гигант треба да плати рекордна казна од 337,5 милиони евра поради манипулирање на пазарот во ЕУ.

Производителот на популарни чоколади вештачки ги задржал високите цени на своите производи во некои земји, пренесува DW.

Еден од најпознатите производители на чоколади во светот доби висока казна од Европската комисија. Антимонополските власти му одредија казна од 337,5 милиони евра на американскиот прехранбен гигант Монделез за незаконско ограничување на конкуренцијата во трговијата со чоколадо, бисквити, крекери, гуми за џвакање, крем сирење и кафе. Според Комисијата, компанијата ја попречувала прекуграничната трговија на своите производи и со тоа обезбедила претерано високи цени за своите брендови.

Монделез произведува голем број на познати брендови, а до 2015 година ги поседуваше најпопуларните брендови на кафе. Седиштето на компанијата, која вработува околу 80.000 луѓе и годишно продава слатки за повеќе од 33 милијарди евра, се наоѓа во Чикаго, САД.

Обвинението на властите за конкуренција на ЕУ е дека компанијата ги спречила нејзините трговски партнери евтино да купуваат производи на Монделез во една земја на ЕУ и да ги препродаваат во друга земја.

Во еден случај Монделез повлече бренд на чоколадо од Холандија за да ги спречи трговците на мало да го препродаваат во Белгија каде што беше поскапо. Во друг случај, тој спречил веледрогерија да купи чоколадо во Германија каде што било поевтино. Со ова компанијата со седиште во САД сакаше да спречи препродажба на чоколади во Австрија, Белгија, Бугарија и Романија, бидејќи нејзините производи се поевтини во Германија.

„Монделиз го направи ова за да ги одржи високите цени на своите производи на сметка на потрошувачите“, изјави еврокомесарката за конкуренција Маргрете Вестагер.

Вестагер нагласи дека таканареченото паралелно тргување е особено важно во време на висока инфлација за да се намалат цените за потрошувачите на европскиот пазар. Таа рече дека разликите во цената на чоколадото меѓу земјите-членки се движат меѓу 10 и 40 проценти, а „некогаш и повеќе“.

Највисоката казна досега изречена од Комисијата на ЕУ за компанија за храна

Комисијата на ЕУ ја започна истрагата во 2019 година, а официјалната постапка ја отвори во јануари 2021 година. Властите на ЕУ сега објавија дека Mondelez склучил 22 незаконски договори во повеќе земји на ЕУ помеѓу 2004 и 2020 година. На пример, еден договор бара од клиентите на Mondelez да наплатуваат повисоки цени за извоз отколку за домашна продажба.

Монделез зборува за „индивидуални случаи“ и вели дека парите од казната биле издвоени минатата година.

Всушност, казната требаше да биде уште поголема. Но, бидејќи Mondelez соработуваше со Европската комисија и експресно ја призна својата одговорност, компанијата доби 15 проценти ослободување од казната, според надзорното тело за конкуренција на ЕУ.

Казната изречена во четврток (23-ти мај) е највисоката што Комисијата на ЕУ некогаш ја изрекла на прехранбена компанија и е една од десетте највисоки вкупно.

Курир.rs/DW

Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПЕ ЛЕБОТ И ДЕЛ ОД ПЕЦИВАТА - еве кои се причините и какви се очекувањата за следниот период

ПОСКАПЕ ЛЕБОТ И ДЕЛ ОД ПЕЦИВАТА - еве кои се причините и какви се очекувањата за следниот период

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

Предизвиците и решенијата на енергетските компании во време на енергетска транзиција

Предизвиците и решенијата на енергетските компании во време на енергетска транзиција

Мицкоски: Зоран Ставрески е врвен експерт

Мицкоски: Зоран Ставрески е врвен експерт

Народна банка не попушта, нема намалување на каматните стапки

Народна банка не попушта, нема намалување на каматните стапки

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

„Катастар“ ја преполнил касата од наплата на имотни листови за граѓаните

„Катастар“ ја преполнил касата од наплата на имотни листови за граѓаните