28 Мај, 2023
0.0213

Ердоган вели дека е грешка што НАТО ја прими Грција, а сега не ги сака Финска и Шведска

Објавено во: Балкан 13 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Турција не ги сака Финска и Шведска во НАТО.  Ставот го соопшти турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. 

Ердоган рече дека Турција не може да ги поддржи плановите на Шведска и Финска да се приклучат на пактот, затоа што скандинавските земји се „дом на многу терористички организации“.

„Ги следиме развојот на настаните во однос на Шведска и Финска, но немаме позитивни ставови“, изјави Ердоган за новинарите во Истанбул. 

Тој вели дека е грешка што НАТО ја прифати Грција како членка во минатото. Турција официјално го поддржуваше проширувањето откако влезе во НАТО пред 70 години. Секоја одлука за проширување мора да биде донесена едногласно. 

Шведското Министерство за надворешни работи не ја коментираше изјавата на Ердоган, наведува Ројтерс.

Финскиот министер Пека Хависто повика на трпение и постепен пристап како одговор на отпорот на Турција кон членството на Финска и Шведска во НАТО, објави „Ројтерс“.

Откако Русија ја почна инвазијата на Украина на 24 февруари, двете земји изразија желба да станат членки на НАТО. 

Можеби ќе ве интересира

„ИМА ЕДНА ПРИКАЗНА ЗА ОРЕЛОТ И ВРАНИТЕ“: Вучиќ објави видео со наравоучение на Инстаграм

„ИМА ЕДНА ПРИКАЗНА ЗА ОРЕЛОТ И ВРАНИТЕ“: Вучиќ објави видео со наравоучение на Инстаграм

ГРАЃАНИТЕ НА БИХ И ОДДАВААТ ПОЧИТ НА ЗАГИНАТАТА ДОКТОРКАТА АЗРА: „Зази моја, брат ти те сака“, се прости и Аднан

ГРАЃАНИТЕ НА БИХ И ОДДАВААТ ПОЧИТ НА ЗАГИНАТАТА ДОКТОРКАТА АЗРА: „Зази моја, брат ти те сака“, се прости и Аднан

ЕКСПЛОЗИИ ВО РИЕКА, УАПСЕНИ ХРВАТ И ГЕРМАНЕЦ: Планирале уште еден напад

ЕКСПЛОЗИИ ВО РИЕКА, УАПСЕНИ ХРВАТ И ГЕРМАНЕЦ: Планирале уште еден напад

СО МЕРЦЕДЕС ЈА „ПОКОСИ“ МЛАДАТА ДОКОТОРКА: Силна порака ја расплака БиХ, „Дали знаеш како се станува доктор на 25 години?“

СО МЕРЦЕДЕС ЈА „ПОКОСИ“ МЛАДАТА ДОКОТОРКА: Силна порака ја расплака БиХ, „Дали знаеш како се станува доктор на 25 години?“

И АКТЕРОТ НИКОЛА КОЈО НА ПРОТЕСТОТ „СРБИЈА ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО“: „Вучиќ шири темнина и ни ја украде радоста, ние се бориме против него“

И АКТЕРОТ НИКОЛА КОЈО НА ПРОТЕСТОТ „СРБИЈА ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО“: „Вучиќ шири темнина и ни ја украде радоста, ние се бориме против него“

Русите се најчести гости - колку туристи ја посетиле Турција?

Русите се најчести гости - колку туристи ја посетиле Турција?

Путин му ветил на Додик дека Република Српска нема да биде оставена сама

Путин му ветил на Додик дека Република Српска нема да биде оставена сама

Хрват сакаше да помогне на жена, но падна во шахта

Хрват сакаше да помогне на жена, но падна во шахта

Српска листа бара прекин на дијалогот Белград - Приштина додека не се формира ЗСО

Српска листа бара прекин на дијалогот Белград - Приштина додека не се формира ЗСО