27 Септември, 2023
0.0275

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот ја критикуваше Грција за неодамнешните „провокации“, наведувајќи дека Турција нема да се откаже од заштитата на своите права и интереси.

„Зголемувањето на странска војска низ Грција, што потсетува на окупацијата, во суштина треба да го вознемири грчкиот народ, а не нас“, рече Ердоган по состанокот на владата во Анкара.

Коментарите на Ердоган уследија откако турските воени беспилотни летала го снимија грчкото распоредување на оклопни возила на островите Лезбос и Самос, што е спротивно на меѓународното право.

Во понеделникот Турција го повика грчкиот амбасадор и повика на прекин на прекршувањата на островите во Егејското Море и на враќање на нивниот невоен статус, соопшти турското Министерство за надворешни работи.

Во исто време, во протестна нота до САД, Турција повика на почитување на статусот на островите во источното Егејско Море и посочи дека треба да се преземат мерки за да се спречи употребата на оружје таму.

Ердоган рече дека Турција ја следи политиката на Грција исполнета со „провокации“.

„Свесни сме дека вистинските намери на оние кои ги поттикнаа грчките политичари против нас се да ја спречат нашата програма за изградба на голема и силна земја“, рече Ердоган.

Тој додаде дека Турција, доколку е потребно, нема да се откаже од користењето на сите расположливи средства за заштита на своите права и интереси, додавајќи дека Грција не е на исто ниво со неговата земја.

Тој посочи и како Грција ќе биде „одговорна“ за луѓето што ги остави да умираат во Медитеранот.

Ердоган рече и дека на маргините на Генералното собрание на ОН го привлече вниманието на посредничката улога на Турција во мигрантската криза и испораката на жито, за што беше особено пофален.

„Повеќе од пет милиони тони жито се извезени од Украина откако првиот брод пловел според договорот од Истанбул на 1 август“, рече Ердоган.


Можеби ќе ве интересира

ДРОН ГИ СНИМИЛ ТЕРОРИСТИТЕ ВО БАЊСКА: „Срби се осомничени за тероризам“, косовската полиција тврди дека политичар им бил предводник, еве кој

ДРОН ГИ СНИМИЛ ТЕРОРИСТИТЕ ВО БАЊСКА: „Срби се осомничени за тероризам“, косовската полиција тврди дека политичар им бил предводник, еве кој

НОВО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Бурата „Илиас“ ги погоди Атика и централниот дел од земјата

НОВО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Бурата „Илиас“ ги погоди Атика и централниот дел од земјата

„СРБИТЕ ВО БАЊСКА КОПИРАА АКЦИЈА НА ПУТИН ВО ДОНБАС ОД 2014“: Косовскиот министер со сериозни обвинувања, еве за што станува збор

„СРБИТЕ ВО БАЊСКА КОПИРАА АКЦИЈА НА ПУТИН ВО ДОНБАС ОД 2014“: Косовскиот министер со сериозни обвинувања, еве за што станува збор

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Во автомобил запленет во северно Косово имало и руски документи

Во автомобил запленет во северно Косово имало и руски документи

Рама за нападот во Косово: Белград со оваа одлука, која нема никаква врска со 21 век, го разгорува пламенот на вооружен конфликт

Рама за нападот во Косово: Белград со оваа одлука, која нема никаква врска со 21 век, го разгорува пламенот на вооружен конфликт

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД СПАСУВАЊЕ НА ЈАДРАНСКО МОРЕ: Се насука чамец полн со туристи, високите бранови направија хаос (ВИДЕО)

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД СПАСУВАЊЕ НА ЈАДРАНСКО МОРЕ: Се насука чамец полн со туристи, високите бранови направија хаос (ВИДЕО)

ЕВЕ КАКО КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ БРКАШЕ НАПАЃАЧИТЕ: Во медиумите осамна видео од потерата

ЕВЕ КАКО КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ БРКАШЕ НАПАЃАЧИТЕ: Во медиумите осамна видео од потерата

ПРОДАЖБАТА НА НЕДВИЖНИНИ ОПАЃА: Цените упорно растат, а секој четврти имот го купува странец, пресврт во Загреб, еве ги деталите

ПРОДАЖБАТА НА НЕДВИЖНИНИ ОПАЃА: Цените упорно растат, а секој четврти имот го купува странец, пресврт во Загреб, еве ги деталите