15 Јуни, 2024
0.0380

ЕРДОГАН ИМА ОГРОМНА ПРЕДНОСТ ПРЕД КИЛИЧДАРОГЛУ: Први прелиминарни резултати од изборите во Турција

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Актуелниот претседател на Турција Реџеп Таип Ердоган би можел да добие нов мандат на таа функција, покажуваат првите прелиминарни податоци од денешниот втор круг од претседателските избори во Турција.

Според 49,39 отсто од преброените гласови, Ердоган води со 56,36 отсто од гласовите наспроти опозицискиот кандидат Кемал Киличдароглу, кој освои 43,64 отсто, јавува Турската радио-телевизија (ТРТ).

Според досегашните податоци, излезноста била 84,74 отсто, а гласале најмалку 24,1 милион граѓани.

Избирачките места се затворени во 17 часот по локално време.

Кандидатот на опозицијата за претседател на Турција, Кемал Киличдароглу ги повика своите приврзаници да останат блиску до избирачките места и да внимаваат на гласачките кутии, со оглед дека „овие избори се одржуваат во многу тешки околности“.

-Изречени се секакви клевети, но јас верувам во здравиот разум на граѓаните. Демократијата сигурно ќе дојде во оваа земја, слободата ќе дојде и кај нас - рече тој по гласањето.

Актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган исто така ги повика своите приврзаници да останат до крај на избирачките места и ги повика граѓаните „да ги заштитат гласачките кутии“.

Ердоган претходно вети дека „ќе излезе како победник“ во вториот круг. Турскиот лидер во изјава на Твитер рече дека, без разлика на резултатот, победник во првиот круг пред две недели е „турската демократија и турската нација“, а гласањето се одвивало во „празнична атмосфера што доликува на нашата демократија“.

„Турција покажа дека е една од земјите со најнапредна демократска култура во светот“, рече тој.

Ердоган рече и дека неговата партија ќе ја исполни својата одговорност кон Турција.

„Ќе излеземе како победници на изборите на 28 мај со зголемување на бројот на гласови што ги добивме на 14 мај и се надеваме дека ќе постигнеме историски успех“, додаде тој. Во првиот круг, одржан на 14 мај, излезноста на гласачите беше 87 отсто, а ниту еден кандидат не успеа да го достигне прагот од 50 отсто од гласовите.

Во првиот круг Ердоган доби 49,52 отсто од гласовите, а Киличдароглу 44,88 отсто.


Можеби ќе ве интересира

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови