20 Јануари, 2021
0.0229

Експресно згасна Фејсбук-група по заканата од Спасовски

Објавено во: Македонија 28 Ноември, 2020

Фејсбук групата „Ајде да плукаме по Бугари и бугараши“ експресно е избришана од социјалните мрежи откако министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера рече дека и меѓудругото и поттикнувањето на нетрпеливост кон источниот сосед ќе се третира како говор на омраза.

Во Фејсбук-групата „Ајде да плукаме по Бугари и бугараши“, во која се пласираат навреди и говор на омраза кон Бугарите и повици за насилство кон лицата со бугарско државјанство кои живеат на територијата на Македонија. Во истата група објавен е и список за плукање по „истакнати македонски бугараши“.

Софија очекува реакција од Скопје за говорот на омраза кој се шири на социјалната мрежа Фејсбук, а е насочен против Бугарите и лицата со бугарско државјанство, јавија бугарските медиуми.

Бугарската агенција БГНЕС објави дека ова било истакнато на вчерашната средба на привремениот шеф на Амбасадата на Република Северна Македонија во Софија, кој бил на разговор во бугарското Министерство за надворешни работи.

На средбата било посочено дека Софија ја цени брзата акција од Македонија против провокациите, како палењето на бугарското знаме и манифестациите на говор на омраза на социјалните мрежи против членовите на бугарската влада, а дека очекува реакции и за повиците за насилство на Фејсбук.
Можеби ќе ве интересира

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Амбасада на Русија: Македонија до сега нема побарано од нашите вакцини

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие

(ФОТО) И охридскиот градоначалник се искапе во ладната вода

(ФОТО) И охридскиот градоначалник се искапе во ладната вода

Денеска 400 новозаболени, починале 11 лица

Денеска 400 новозаболени, починале 11 лица