23 Февруари, 2020
0.0181

Ексклузивно за Фактор од Давос: Форумот „окупиран“ од Американци

Објавено во: Економија 21 Јануари, 2020

Со безбедност на највисоко ниво и во насока на климатските промени и нивното во иднина финансиско влијание врз нашиот живот започна првиот ден на Давос.

Хотелот Интерконтинентал беше главното место поради настанот на магазинот „Time“ за 100 највлијателни луѓе во светот. Претседателот Трамп и неговиот тим се исто така сместени во Интерконтинентал, а во лобито може да се забележат членови од неговиот најблизок тим.

Како што изјави и претседателот на Р. Србија, Александар Вучиќ, Давос навистина оваа година е окупиран од Американци.


Покрај настанот на магазинот „Time“  бев гостин и на конференцијата за „Инвестиции во нови технологии“ од каде би сакала да пренесам неколку пораки. Финансиските експерти и инвеститори од најголемите куќи и приватни фондови како американецот Мекмилан, и сопственикот на Икеа се насочени кон инвестиции во корелација со климатските промени, но првенствено носат голем поврат на инвестиција. На сопственикот на Икеа му го поставив прашањето „Дали е навистина општествено добро ако првично гледаме колкав е повратот на инвестиција?” на што тој ми одговори „Ако нема повраток на инвестиција тогаш треба да го затвориме фондот.”

Со сопственикот на Ајакс инвестиции, за кои се верува дека се највисоко рангирана инвестициска компанија во однос на инвестиции кои се одржливи и имаат позитивно влијание врз општеството разговаравме за факторите на кои се фокусираат инвеститорите при селекцијата. Она што тој ми го посочи како фактор еден при оцена е дали е дел од дваесет и четирите цели на Обединетите Нации за одржливост. После тоа оценката се базира на податоци, регулации во земјата каде се инвестира и трошокот на капитал.

Други интересни моменти кои сметам дека се интересни да се споделат со читателите во прилог:

Џеф Безос е главен инвеститор во нов вид на апче „Unity” за кое се верува дека ќе го продолжи животот за 25 проценти.

„Инвестирај во Саудиска Арабија” и бројни штандови со претставници на владата може да се сретнат на секое ќоше на Форумот. Одличен пример на вистинско место во вистинско време, Арапите навистина знаат како да го искористат Давос за привлекување нови инвеститори.

Се запознав со Ариф Кан, основач на „Althea Artificial Intelligence” кои воедно и ќе бидат наши гости на годинешниот Балкански претприемачки самит во септември. Она што тие го прават преку вештачка интелегенција е да го рекреираат гласот на некој дури и 100 години од сега. Како што изјави Ариф „Сите ние имаме баба и дедо кои денес не се со нас, но преку платформата на Althea можеме да го рекреираме нивниот глас и да го имаме како наследство за идните генерации“.


И за крај би сакала да завршам со нешто исто така интересно, не знам колку од вас имале можност да ја посетат Јордан, земјата позната по историскиот град Петра и мртвото море, но Јордан е исто така и една од најсиромашните земји во светот. Оваа земја влегува во партнерство со рускиот стартап „Vimana“ кој до сега има собрано 10 милиони евра инвестиции за развој на авиони-дронови со целосни инсталации како посебни дронодроми. 

За Фактор од Светскиот Економски Форум во Давос, Аријана Коскарова, Форбес под 30 и спикер на годинешната конференција во Давос


Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце