27 Септември, 2023
0.0236

Екс зетот на Путин е под истрага и остана без земјиште

Објавено во: Свет 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Екс зетот на рускиот претседател Владимир Путин остана без земјиште.

Обвинителството на Холандија конфискувало земјиште во близина на Амстердам што му припаѓало на Јорит Фасен, поранешниот зет на Владимир Путин, откри „Гардијан“ кој го истражувал случајот со уште две медиумски организации.

Земјиштето во Дивендрехт било во сопственост на Фасен, холандски бизнисмен кој беше во брак со Марија Воронцова, постарата ќерка на рускиот претседател.

На влезот на имотот пишува дека земјиштето е одземено на 12 мај по наредба на државниот јавен обвинител за кривични дела од областа на финансиите, економијата и заштитата на животната средина. Земјиштето е одземено како дел од кривична истрага.

Според адвокатот и експерт за кривична правда Хелен над де Линден, заплената покажува дека Фасен најверојатно ќе биде дел од истрагата, иако точната причина за заплената не може да се утврди од јавните документи.

Холандското обвинителство не сакаше да ги коментира причините за заплената и зошто Фасен е под истрага.

Истражувачко новинарство беше спроведено во акцијата на „Гардијан“, како и медиумите „Следи ги парите“ и „Проект медиа“, на руски истражувачки сајт.

Се вели дека Фасен, кој живее во Москва, се соочил со сослушување од властите на аеродромот Шипхол кога неодамна пристигнал во Холандија, објавија медиумите „Проект медиа“, цитирајќи извор запознаен со Фасен. Според извештајот, лицето рече дека Фасен бил испрашуван од истражните органи под сомнение за „избегнување на санкциите кон Русија и му биле одземени лаптопот и мобилниот телефон, по што тој брзо се вратил во Москва. Фасен не одговори на телефонските повици и мејловите на Гардијан за заплената на земјиштето и инцидентот во Шипол.

И двете ќерки на Путин, Марија и Катарина беа додадени на списокот со санкции на ЕУ и САД во април 2022 година, непосредно откако Русија започна напад врз Украина, но Фасен не е на списокот со санкции на ЕУ, САД и Велика Британија. Фасен се оженил со Воронцова во 2008 година, но наводно се развеле. Тие имаат десетгодишен син. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

КИНА ГО СЛАВИ СВОЈОТ НАЦИОНАЛЕН ДЕН, ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е ПОЧЕСЕН ГОСТИН: Македонија и Кина 30 години градат цврсти односи

КИНА ГО СЛАВИ СВОЈОТ НАЦИОНАЛЕН ДЕН, ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е ПОЧЕСЕН ГОСТИН: Македонија и Кина 30 години градат цврсти односи

Дуда потврди дека сепак и натаму ќе испраќаат оружје во Украина

Дуда потврди дека сепак и натаму ќе испраќаат оружје во Украина

Дали Украинците го убиле командантот на руската Црноморска флота?

Дали Украинците го убиле командантот на руската Црноморска флота?