02 Декември, 2022
0.0244

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

Објавено во: Свет 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел на отворањето на новоформираната фондација Федерален канцелар Хелмут Кол, сподели и лична оценка за рускиот претседател Владимир Путин и воопшто за војната во Украина, пренесува Redaktions Netzwerk Deutschland, повикувајќи се на агенцијата DPA.

„Човек треба сериозно да ги сфати неговите зборови“, истакна Меркел, додавајќи, „Сфаќањето на зборовите сериозно, не отфрлајќи ги од самиот почеток како само блеф, туку сериозно справување со нив во никој случај не е знак на слабост или смирување, туку знак на политичка мудрост. Мудрост што помага да се одржи барем простор за маневрирање, истакна поранешната германска канцеларка на вечерта посветена на нејзиниот учител, Хелмут Кол во чија чест беше отворена Фондацијата. 

ФОТО: EPA/HAYOUNG JEON

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

На аукција ќе оди јахтата на Медведчук која се наоѓа во Трогир

На аукција ќе оди јахтата на Медведчук која се наоѓа во Трогир

ПУТИН И ШОЛЦ РАЗГОВАРАЛЕ ЕДЕН ЧАС: „Политиката ви е деструктивна“, предупредил Путин

ПУТИН И ШОЛЦ РАЗГОВАРАЛЕ ЕДЕН ЧАС: „Политиката ви е деструктивна“, предупредил Путин