20 Октомври, 2019
0.0203

Компаниите од земјава пред Полската бизнис заедница

Објавено во: Економија 18 Јуни, 2019

Македонските компании ќе може да се претстават пред бизнис заедницата во Полска. На 4 јули на Самитот на Западен Балкан во Познањ, за прв пат во исто време ќе се оддржи и Бизнис форум со 16 земји, соопштија на денешната прес конференција во Стопанската комора на Македонија претставници од Полската агенција за инвестиции и трговија.

Форумот под мотото „Растеме заедно“  е одлична можност за компаниите од Западен Балкан, посебно за фирмите од Северна Макеоднија, истакна Кристоф Прзилуцки, шефот на канцеларијата на Полската агенција за инвестиции и трговија на Софија.

„Ги покануваме сите компании од Северна Македонија да земат учество на овој Бизнис Форум. Оваа ќе биде одлична можност за фирмите да се сретнат со бинис заедницата на Полска.  Учеството на форумот е бесплатно, слободно ќе може да се претставите со вашите материјали или  видеа“, потенцираше Прзилуцки.

Според Камил Хишка, координаторот на Бизнис форумот, овој настан е прв чекор за соработка помеѓу Полска и Македонија.

„На 4 Јули Познањ ќе биде центар на економскиот живот од Европската унија и Западен Балкан. Темите на кои ќе се разговара се разделени во три сектори:  Дигитализација и ИТ, земјоделство и прехрамбена индустрија и енергија “, истакна Хишка.

Претставниците од Полската агенција за инвестиции и трговија велат дека на овој Бизнис форум очекуваат голем дел од Македонските компании да земат учество и да се претстават пред Бизнис заедницата во Полска.Можеби ќе ве интересира

120 милиони долари од Светска банка за инфраструктура, енергетска ефикасност и модернизација на пензискиот и земјоделскиот сектор

120 милиони долари од Светска банка за инфраструктура, енергетска ефикасност и модернизација на пензискиот и земјоделскиот сектор

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

КХВ потврди: Берзата не ги објави податоците навреме

КХВ потврди: Берзата не ги објави податоците навреме

Ќе има нов тендер за Скопје - Блаце: Прескапа понуда за 2 километри автопат

Ќе има нов тендер за Скопје - Блаце: Прескапа понуда за 2 километри автопат

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

Анѓушев: Прашањето за „бројчаникот“ не треба да биде на моја адреса

Анѓушев: Прашањето за „бројчаникот“ не треба да биде на моја адреса

„Фактор“ изнесува факти, Штериев промовира инсинуации

„Фактор“ изнесува факти, Штериев промовира инсинуации

ЗНМ реагира до Берзата: Недозволиво е да се етикетира медиум

ЗНМ реагира до Берзата: Недозволиво е да се етикетира медиум

AМПЕВА ЗА МИНИМАЛЕЦОТ: Тоа ќе биде чист популизам ако дел од платата се враќа кај работодавецот

AМПЕВА ЗА МИНИМАЛЕЦОТ: Тоа ќе биде чист популизам ако дел од платата се враќа кај работодавецот