28 Мај, 2024
0.0287

ЕДЕН ПО ЕДЕН, УКРАИНА ГУБИ УШТЕ ЕДЕН СОЈУЗНИК? На местото шеф на држава, дојде човек близок до Путин!

Објавено во: Свет 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Словачкиот левичарски поранешен премиер Роберт Фицо го победи својот прогресивен ривал на парламентарните избори по кампањата за прекин на воената помош за Украина.

Фицо ќе мора да ги придобие сојузниците за да ја формира следната влада, покажаа вкупните изборни резултати во неделата. Резултатите со 98 отсто од регистрираните избирачки места на саботните избори покажуваат дека партијата на Фиц СМЕР-ССД води со 23,37 отсто од гласовите.

Следува либералната Прогресивна Словачка (ПС) со 16,86 отсто, а трета партија е ХЛАС (Глас) која би можела да стане клучот за формирање нова влада со 15,03 отсто.

Влада предводена од Фицо и неговата партија ќе им се придружи на Словачка и Унгарија во предизвикувачката поддршка за Украина

Поранешниот колега на Фиц и лидер на левичарскиот ХЛАС, Питер Пелегрини, ги задржа отворени неговите опции за идните коалиции. Влада предводена од Фицо и неговата партија СМЕР-ССД ќе ѝ се придружи на Словачка, членка на НАТО, Унгарија во оспорувањето на консензусот на Европската унија за помошта за Украина, исто како што блокот се обидува да одржи единство во спротивставувањето на руската инвазија.

Тоа, исто така, ќе сигнализира натамошна промена во регионот против политичкиот либерализам, кој исто така може да го зајакне конзервативниот ПиС доколку победи на изборите во Полска подоцна овој месец. Партијата на Фиц е понационалистичка и социјално-конзервативна, критикувајќи го социјалниот либерализам за кој вели дека е наметнат од Брисел.

Излезните анкети ја фаворизираа ПС, но резултатите одеа во корист на Фиц

ПС е либерален во однос на зелената политика, ЛГБТ правата, подлабоката европска интеграција и човековите права. „Сакаме да оцениме сè, па ќе го чекаме конечното пребројување“, рече Роберт Калинак, кандидат на СМЕР-ССД и долгогодишен сојузник на Фиц, додавајќи дека партијата денеска ќе ги коментира целосните резултати.

Излезните анкети ја фаворизираа ПС, но резултатите отидоа во корист на Фиц и ја отворија можноста тој да освои четврти мандат како премиер по водечките влади во 2006-2010 година. и 2012-2018 година.

Можен е целосен пресврт на Словачка доколку Фицо успее да формира влада

Словачка досега беше еден од најголемите сојузници на Словачка, но доколку Фицо успее да формира влада, тоа може радикално да се промени. Фицо, всушност, ја повика словачката влада да престане да го снабдува Киев со оружје и рече дека Словачка нема да испраќа повеќе гранати доколку тој стане премиер. Тој се противи и на влезот на Украина во НАТО. Григориј Месежников, политички аналитичар и претседател на Институтот за јавни работи, словачки тинк-тенк, рече дека како и многу руски симпатизери, Фицо ја гледа неговата поддршка за Москва како „мирна“ иницијатива.

„Тој и неговите сојузници тврдат дека не треба да испраќаме оружје во Украина бидејќи тоа ќе ја продолжи војната. Тие велат дека ќе има мир ако престанеме да испраќаме оружје во Украина, бидејќи конфликтот ќе заврши порано. Значи, во основа, тие не се за мир , тие се проруски“, рече Месежников.

Фицо претходно беше премиер на Словачка повеќе од една деценија, прво помеѓу 2006 и 2010 година, а потоа повторно од 2012 до 2018 година. Тој беше принуден да поднесе оставка во март 2018 година по неколкунеделни масовни протести поради убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата свршеница Мартина Кушнирова. Куцијак пишуваше за корупцијата меѓу словачката елита, вклучувајќи ги и луѓето директно поврзани со Фицо и неговата партија СМЕР.

Нова можност за пријателот на Путин

Гласачите го напуштија СМЕР на следните избори во 2020 година и ја избраа централно-десничарската партија Обични луѓе и независни лица (OLaNO). Првично гледано како здив на свеж воздух, ОЛАНО и неговиот водач Игор Матовиќ на крајот разочараа многу од нивните гласачи. Матовиќ е само-направен милионер. Тој победи на изборите на силна антикорупциска платформа, ветувајќи дека ќе ја „чисти“ Словачка, но мораше да се повлече по нешто повеќе од една година откако неговата еднострана одлука да купи вакцини „Ковид-19“ од Русија предизвика револт во неговата коалициска влада.

Матовиќ го смени местото со својот министер за финансии Едуард Хегер, но хаосот продолжи. Додека земјата се бореше со последиците од пандемијата и руската инвазија на Украина, неколку внатрешни и лични конфликти доведоа до колапс на владејачката коалиција во декември. Хегер продолжи да биде привремен премиер, но тој исто така поднесе оставка во мај, а на негово место дојде технократот Лудовит Одор. Хаосот од последните години му даде нова можност на Фиц.

„Една година по последните избори изгледаше дека партијата целосно ќе исчезне. Но Фицо, пријателот на Путин, патем, успеа да ја рехабилитира и да победи на вчерашните избори.Можеби ќе ве интересира

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!