27 Септември, 2020
0.0450

ЕДЕН ПО ЕДЕН ЏАФЕРИ ГИ ПРОЗИВАШЕ ПРАТЕНИЦИТЕ, тројца се отсутни од првата седница, Шахпаска претседател на Верификациона

Објавено во: Македонија 04 Август, 2020

Еден по еден спикерот Талат Џафери ги прозиваше новите пратеници по име и презиме, на Конститутивната седница на новиот собраниски состав. 

Тие со кревање картонче го потврдуваат своето присуство. Присутни беа 117 пратеници, а тројца беа отсутни. 

Така ќе се одвиваат и наредните точки кои се на дневен ред.

Џафери е ревносен во произивањето и се гледа дека е во подобра здравствена состојба по излегувањето од Инфективна клиника. 

Седницата, место во сала Македонија, се води во Големата сала, позната на јавноста како Голема купола, каде има место за 600 лица, а на соодветна дистанца, со маски, пратениците место електронски, креваат картончиња за гласање. Причина за ова е коронавирусот.

Според дневниот ред, денеска прво се избира претседател и членови на Верификационата комисија на Собранието. За претседател на оваа Комисија беше избрана Јагода Шахпаска од СДСМ.

Потоа следува верификација на мандатите на пратениците, избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици во собраниската Комисија за прашања за изборите и именувањата, како и избор на претседател на Собранието. Денеска има многу мала веројатност да биде избран нов претседател на парламентот, бидејќи тоа би значело дека е формирано владиното мнозинство, што не е случај, туку токму денеска треба формално да започне. 

Некои од пратениците своите картончиња за гласање, ги користеа и за разладување.

Можеби ќе ве интересира

Денеска ќе има и сонце, од утре пак повеќе облаци и дожд

Денеска ќе има и сонце, од утре пак повеќе облаци и дожд

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени