11 Декември, 2023
0.0249

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Причината за руската инвазија на Украина беше јасна: Москва сакаше стратешка длабочина. Сепак, ништо што Русија направила оттогаш, не е јасно. Воените дејствија имаа неколку кривини, но тоа само по себе не е неочекувано. Пресвртот е дел од војната, а мудрите команданти го предвидуваат и одговараат на тоа. Идеално, одговорите се наменети да го решат или барем да го ублажат проблемот во текот на војната. Москва се однесува како предизвиците со кои се соочува да се изненадување.

Од самиот почеток, Русија мислеше дека ќе се спротивстави со огромна сила против многу послаба армија. Очекувањата беа дека украинската армија ќе се распарчи и на тој начин нема да може да пружи голем отпор. Москва веруваше дека Украина верува во истото. Тоа што Кремљ згреши не е главниот проблем. Главниот проблем е што руската командна структура, почнувајќи од врвот со Владимир Путин, не се откажа од довербата. Мора да се изгради напаѓачка сила со претпоставка дека има работа со моќен и мотивиран непријател и дека мора да се подготви за тешка војна.

Русија исто така не очекуваше огромно количество помош и оружје што го испратија САД. Таа веруваше дека САД се премногу поделени политички и социјално и со премногу противење за да направат големи промени. Русите се многу ефикасни во водење на психолошка војна како клучна димензија на борбата и се вклучија, очекувано, во создавање поделеност во САД околу војната. Москва веруваше дека САД ќе го видат падот на Украина и распоредувањето руски трупи на источната граница на НАТО како потенцијален рецепт за нова Студена војна. Вашингтон веројатно би сакал да одговори, но би бил премногу фрагментиран за да го стори тоа, или така мислеше руската страна.

Овие неуспеси беа очигледни уште од почетокот на војната. Русија распореди три оклопни формации за да го скрши украинскиот отпор, кој според неа треба да биде многу послаб и без американска помош. Ниту едното ниту другото не испаднало да биде вистина. Русите беа затегнати од сопствените логистички проблеми, како и од противтенковски ракети Javelin. Руските тенкови замрзнаа на своето место или постигнаа мал напредок. Со охрабрување на Украинците, Русите беа принудени да го преоценат својот противник.

Но, се чини дека ја сменија тактиката без да го променат мислењето за својот непријател. Иако ги консолидираа своите сили во Донбас и водеа долготрајна битка за контрола таму, тие не напредуваа во западна Украина. Тие едноставно се повлекоа до сопствената граница.

Ова беше одлучувачки момент за Русија. Стана јасно дека Украинците се значајна и кохезивна борбена сила, исто како што стана јасно дека САД нема да ја ограничат својата поддршка дури и кога Полјаците ја засилија обуката на Украинците. За цело време, тактичкото и стратешкото разузнавање ги мапираше руските сили и ги предвидуваше руските потези. Во многу случаи, украинските сили можеа да ги нападнат руските сили на нивната најранлива точка или да се повлечат кога руските офанзиви изгледаа премногу остри.

Токму во овој момент Русите мораа повторно да ја проценат веројатноста за успех. Офанзивните операции имаа само ограничен успех. Украинските сили беа побројни од Русите и се бореа со дисциплина, а американските резерви и разузнавачки информации продолжија да течат. Русија задржа доволно потенцијална моќ за да го вознемири Западот - моќ што требаше да ја искористи за да бара мир преку преговори. Со други зборови, Русија требаше да го следи советот на германскиот фелдмаршал Герд фон Рундштет на крајот на Втората светска војна. Неговиот одговор: „Помирете се, будали“.

Со оглед на довербата со која беше преземен првичниот напад, мирот беше незамислив. Путин се обиде да ја претвори војната од руска инвазија во американска инвазија на Русија. Тој се закани со нуклеарна војна. Тоа мобилизира илјадници непослушни луѓе кои може или не мора да бидат обучени до крајот на зимата.

Најтешкиот дел од војната е да се заврши без победа. Соединетите Држави го доживеаја тоа во Виетнам. Војните кои изгледаат лесни понекогаш се најтешки за борба и секогаш најтешки за губење. Никој во Русија или Америка не се сомневаше дека Втората светска војна ќе биде долга, тешка и веројатно изгубена. Ниту Русија, ниту САД не мислеа дека можат да загубат во Авганистан.

Довербата е од суштинско значење за водењето на војната. Најтешката војна е онаа во која лидерот верува дека победата е сигурна. Кога Русија ја започна војната, таа веруваше дека само поглед на руски тенкови ќе ја растера украинската армија. Оттогаш, секој пресврт беше отфрлен од Москва како обична воена несреќа, а не како што е: војната започна со доверба која сега се соочува со реалноста на непријателските сили супериорни од нејзините. Загриженоста може да биде продуктивна. Негирањето е предвесник на желбата. Во војна, континуираното негирање на реалноста е смртоносно.

Путин е одговорен затоа што е претседател. Но, виновни се и Генералштабот и разузнавачките служби. Она што се случи во Украина е системски распад на раководството што ја втурна земјата во погрешно замислена војна, инсистирајќи дека победата е веднаш зад аголот, ако само го држи фронтот. Ваквите војни обично завршуваат со политичка смрт. Виетнам заврши со Линдон Б. Џонсон, Втората светска војна со јапонскиот и германскиот режим. Секој од поразените се бореше со надеж дека нешто ќе се сврти. Тоа никогаш не се случило. Постигнувањето мир звучи лесно за оние кои не ја започнаа војната. 

Џорџ Фридман, „Геополитички иднини“.

Извор: Бгнес

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?