25 Април, 2024
0.0282

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

Објавено во: Економија, Анализа, Свет 26 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Со голема помпа, компаниите ги отфрлаат четиригодишните дипломи од своите огласи за работа, претворајќи го концептот на „вработување базирано на вештини“ во она што сега е пожелно. Во септември, Walmart ги објави плановите за отстранување на диплома како услов за стотици корпоративни работни места. Во јуни 2022 година, General Motors објави дека се оддалечува од четиригодишните факултетски дипломи за голем број работни места. Претходно истата година, „Делта ерлајнс“ стана насловна за отстранување на диплома како предуслов за ангажирање пилоти.

Но, истражувањето на пазарот на трудот има за цел да одговори на прашањето кое се наѕира на гореспоменатиот концепт за „вработување базирано на вештини“: Компаниите ги намалуваат барањата за дипломи, но колку всушност вработуваат луѓе без дипломи на тие работни места?

Одговор: Не многу, барем општо. Тоа е според новиот извештај од проектот „Управување со иднината на работата“ на бизнис школата на Харвард и Институтот „Burning Glass“, непрофитна истражувачка организација која ја проучува работната сила. Откри дека иако резултатите варираат многу од компанија до компанија, при што некои преземале сериозни чекори и всушност вработувале работници без диплома, на крајот напредокот бил неверојатно бавен.

За работните места каде што истражувачите можеа да видат дека условот за диплома е отстранет за одредени работни места и каде што има доволно вработувања за да се добие веродостоен примерок, истражувачите проценуваат дека фирмите го зголемиле уделот на работници ангажирани без диплома за само околу 3,5 процентни поени.

Гледајќи го целиот пазар на труд, влијанието е многу помало. Генерално, истражувачите забележаа нето промена од само околу 0,14 процентни поени во вработувањето на кандидати без диплома, што значи дека ветувањето за „вработување базирано на вештини“ влијаеше на помалку од едно од 700 вработени лица минатата година.

„Ова покажува дека е навистина тешко искрената намера да се вработи врз основа на вештините да се претвори во вистински работни места“, рече Мет Сиглеман, претседател на Институтот Burning Glass и коавтор на извештајот.

Што покажа истражувањето

Истражувачите користеле податоци од компанијата за анализа на пазарот на трудот Lightcast за да анализираат 316 милиони уникатни огласи за работа преку Интернет од 2012 година, фокусирајќи се на само 11.300 позиции, специфични категории на работни места во одредени компании, кои ги исполнуваат критериумите. Тие потоа ги усогласија податоците од овие огласи за работа со базата на податоци од повеќе од 65 милиони вработени и нивната историја на кариера, составена од онлајн профили и бази на податоци, за да ги сумираат нивоата на образование, да видат кој бил ангажиран на идентификуваните работни места и да ги добијат резултатите.

Добрата вест: Извештајот откри речиси четирикратно зголемување од 2014 година на работните места каде што беше отстранет условот за диплома. Ова значи дека компаниите преземаат чекори во вистинската насока, вели Џозеф Фулер, еден од коавторите на извештајот и професор на бизнис школата Харвард кој помага да се води проектот HBS. Но, следењето на тие вработувања е многу потешко.

„Можете да ги имате сите детали за разновидноста на огласите за работа, како и отстранувањето на дополнителните барања за работа, како што се дипломите... Но, тоа не значи дека индивидуален менаџер за вработување бара тројца (слично квалификувани) кандидати - од кои еден има факултетска диплома, а двајца не - не значи кандидат со повеќе ингеренции“, вели Фулер.

Извештајот ја анализира она што стана особено жешка тема меѓу корпоративните лидери за човечки ресурси додека тие се обидуваат да се справат со постојаниот недостиг на работна сила во исто време кога расте притисокот за зголемување на различноста на вработените. Идејата зад „вработувањето базирано на вештини“ не е да се откаже од дипломите за работни места на кои им се потребни, како што се сметководители, инженери или адвокати, туку да се применат на работни места како што се супервизори за продажба, специјалисти за компјутерска поддршка или оние кои работат во осигурителни компании.

Значи, на оние кои можеби ги стекнале потребните вештини преку искуство на работното место или преку онлајн платформи за учење или алтернативни правци како што се сертификати. Истражувањето спроведено од Ziprecruiter на 2.000 компании на крајот на 2022 година покажа дека 45 отсто од компаниите се ослободиле од барањата за дипломи за некои работни места.

Тоа е некаков пресврт по децениската „инфлација на степени“, кога компаниите бараа дипломирани студенти за работни места за кои тоа не беше неопходно бидејќи имаше се повеќе Американци со факултетски дипломи. Фулер верува дека компаниите го отстрануваат условот за диплома со надеж дека тоа може да помогне со недостигот на таленти или да ја зголеми различноста, но тој вели дека некои можеби попуштиле поради притисокот од групите вработени, одборите на директори или откако ги гледале конкурентите како прават слични потези без целосно да знаат дека се препознаваат сите предизвици дека таквиот потег повлекува.

„Се двоумам да кажам дека постои „доблест“, навистина не мислам дека фирмите се цинични во врска со ова“, вели Фулер. Но, „лесно е за компаниите да издаваат соопштенија за печатот или да кажат нешто на состанок или во градското собрание или нивните“.

А големите компании не бараа дипломи

Да се ​​направи реалност е многу потешко. Врз основа на податоците, истражувачите ги поделиле компаниите во три групи, а нешто повеќе од една третина од компаниите, или 37 отсто, постигнале напредок со ангажирање на 18 отсто повеќе работници без дипломи на работни места за кои претходно биле потребни дипломи. Многу од компаниите во оваа група се мали, но во извештајот се наведуваат компании како Walmart, General Motors и Yelp како „лидери“ во вработувањето базирано на вештини.

Останатите не напредуваа толку многу. Најголемата група, околу 45 отсто од компаниите, имала мал или никаков напредок во ангажирањето работници без диплома за работни места каде што некогаш тоа го барале, се вели во извештајот.

Во фирмите како Oracle или Lockheed Martin, се вели во извештајот, истражувачите забележале мала промена во шемите на вработување. Останатите компании, се наведува во извештајот имиња како што се Delta Air Lines и Nestle, покажаа првични придобивки во ангажирањето работници без дипломи, но потоа се чинеше дека се уназадиле, при што бројките се вратиле на претходните нивоа.

Портпаролот на Делта рече дека компанијата не го гледа овој тренд на ист начин, а нејзините бројки ќе изгледаат поинаку затоа што вработувала со невидена стапка за време на закрепнувањето од пандемијата. Во соопштението испратено преку е-пошта, компанијата рече дека е „горда и останува посветена на стратегијата за таленти базирана на вештини, која ги отстрани бариерите за влез и ги прошири своите базени на таленти. Фокусот е да се ангажираат најдобрите кандидати за секоја позиција, без разлика каде ги стекнале своите вештини“.

Во изјавата испратена преку е-пошта, портпаролот на компанијата Локхид Мартин рече дека „ние сме посветени на нашите основни вредности да го правиме она што е правилно, да ги почитуваме другите и да даваме се од себе“, истакнувајќи дека „ги правиме вистинските напори да ги ангажираме најдобрите таленти кои претставуваат нашата компанија“ и да работиме „да изградиме работно место кое поттикнува иновации и обезбедува различни перспективи“. Oracle и Nestle не одговорија веднаш на мејловите испратени од Форбс.

Сигелман вели дека бидејќи студијата се занимава со конкретни работни места во одредени компании, пошироките економски промени не треба да влијаат на анализата. „Она што го гледаме овде ја одразува напорната работа што е потребна за да се применат сите промени што компаниите ги планираат во пракса“, вели тој.

За Сигелман, се сведува на „систематизирање на процесот“, забележувајќи, на пример, дека некои фирми бараат од кандидатите да се вклучат во повеќе работни задачи или да преземат помали проекти за да помогнат во проценката на специфичните вештини.

Фулер, во меѓувреме, сугерира дека е важно компаниите да бараат начини да го прошират бројот на апликанти доколку нема доволно работници без диплома и да го следат нивниот напредок за да видат како им оди. Без тие податоци, луѓето брзо се враќаат на старите навики и тешко е да се види што се случува на теренот од врвот. Премногу често, „колку подолго сте во компанија, толку сте посигурни дека промените што сте ги најавиле ќе се случат“.Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?