01 Октомври, 2023
0.0269

Државата го прогласи за мртов, а сега го гони за сообраќаен прекршок

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Скопјанецот Афет Џелилов не може на државата да ѝ докаже дека е жив, и покрај тоа што Граѓанскиот суд Скопје го прогласи за мртов неговиот брат-близнак кој починал во Чешка со пасошот што му го украл на Афет пред да замине, објави „Сдк.мк“.

Поради ваквата состојба, тој долго време не може да извади извод од матичната книга на родените, ниту да ги обнови истечените лични документи, бидејќи не постои во системот.

Но, неодамна, како што пишува „Сдк.мк“, се случил бизарен настан. Од една страна, за државата е мртов и закопан во селото Количани, а на домашната адреса му стигнала покана за на суд адресирана на негово име и презиме, за сторен сообраќаен прекршок. Така, „мртвиот“ Афет, оживеан привремено од Кривичниот суд Скопје, е поканет на судење на 8 јуни, во Одделот за прекршоци во Кривичниот суд.

Можеби ќе ве интересира

ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА НЕМА ДА СЕ НОСИ СО ЕВРОПСКО ЗНАМЕНЦЕ: Министерството за правда со реакција до Мицкоски

ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА НЕМА ДА СЕ НОСИ СО ЕВРОПСКО ЗНАМЕНЦЕ: Министерството за правда со реакција до Мицкоски

Бронзен медал за Петар Заборски од „Макпетрол“ на светската карате лига

Бронзен медал за Петар Заборски од „Макпетрол“ на светската карате лига

ЗАТВОРЕНИ 10 МАРКЕТИ ВО СКОПЈЕ, КУМАНОВО, КИЧЕВО, ГОСТИВАР, КАВАДАРЦИ, ТЕТОВО И СТРУГА: Директорот на ДПИ соопшти детали откако цените се намалени

ЗАТВОРЕНИ 10 МАРКЕТИ ВО СКОПЈЕ, КУМАНОВО, КИЧЕВО, ГОСТИВАР, КАВАДАРЦИ, ТЕТОВО И СТРУГА: Директорот на ДПИ соопшти детали откако цените се намалени

ПОЧИНА Д-Р ТОДОР ПИПЕРКОВСКИ: „Прерано“, колегите и пријателите се збогуваат

ПОЧИНА Д-Р ТОДОР ПИПЕРКОВСКИ: „Прерано“, колегите и пријателите се збогуваат

ВО ОКТОМВРИ ТОПЛО СО ТЕМПЕРАТУРИ ДО 28, ЗИМАТА ПОСТУДЕНА СО ПОВЕЌЕ СНЕГ: Анализа за времето во Македонија

ВО ОКТОМВРИ ТОПЛО СО ТЕМПЕРАТУРИ ДО 28, ЗИМАТА ПОСТУДЕНА СО ПОВЕЌЕ СНЕГ: Анализа за времето во Македонија

МАЈКАТА САКАЛА ДА ГО ПРИКРИЕ УБИСТВОТО ШТО ГО СТОРИЛ СИН И : Таа е осомничена за предизвикување на пожар во Хром

МАЈКАТА САКАЛА ДА ГО ПРИКРИЕ УБИСТВОТО ШТО ГО СТОРИЛ СИН И : Таа е осомничена за предизвикување на пожар во Хром

МИНИСТЕРОТ НИКОЛОВСКИ ГО ИСТРЧА ПОЛУМАРАТОНОТ: За саат и 47 минути претрча 21 километар

МИНИСТЕРОТ НИКОЛОВСКИ ГО ИСТРЧА ПОЛУМАРАТОНОТ: За саат и 47 минути претрча 21 километар

KРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА СКОПЈАНЕЦОТ ШТО ГО ЗАПАЛИ СТАНОТ ВО ХРОМ: Сакал да го прикрие убиството на 35-годишниот човек кој го убил во станот што изгоре

KРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА СКОПЈАНЕЦОТ ШТО ГО ЗАПАЛИ СТАНОТ ВО ХРОМ: Сакал да го прикрие убиството на 35-годишниот човек кој го убил во станот што изгоре

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се навршија пет години од референдумот за Преспанскиот договор, Заев повика на одговорност

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се навршија пет години од референдумот за Преспанскиот договор, Заев повика на одговорност