04 Декември, 2023
0.0311

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Прекршочна санкција заработи депонијата „Дрисла“ од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), од каде објавија дека казната е поради загадувањето на водите на Маркова Река. 

Ова е епилогот на вонредниот инспекциски надзор направен на 4 септември годинава на барање на здружението „Младите од Батинци“, коишто веќе протестираа пред скопската депонија.

Од ДИЖС визуелно утврдиле дека има загадување на Маркова Река со темно-кафеава течност, при што надзорот не почувствувал мирис. Истиот ден од акредитирана лабораторија „Еуромак Контрол“ од Скопје биле земени мостри од три места за анализа на водите од Маркова Река, заедно со уште една дополнителна мостра која била доставена од граѓаните на Батинци.

Лабораториските испитувања покажале дека дел од параметрите се во границите на максимално дозволените концентрации, додека некои параметри биле над дозволеното и не се во согласност со Правилникот за условите, начинот и граничните вредности на емисија за испуштањето на отпадните води по нивното прочистување, велат од ДИЖС.

„Согласно Законот за животна средина од страна на инспекторот се преземени дејствија согласно утврдените прекршувања на законските одредби. На правното лице понудена е Постапка за спогодување за сторен прекршок кој е казнив согласно Законот за животната средина – член 212-ж став (1) точка 1 во врска со член 20, (Трета Категорија прекршок за кој за средни трговци санкцијата изнесува 110.000 120.000 евра во мкд противвредност). Доколку записникот за спогодување не биде потпишан од страна на одговорното лице согласно регулативата целиот предмет на 25.9 ќе биде предаден на Суд, Скопје и ќе се бара санкција за правното и одговорното лице во правното лице“, информираат од Државниот инспекторат за животна средина.


Фото: Принскрин/ Фејсбук

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ТАТКОТО Е ПРИВЕДЕН, СЕГА Е ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА - се расчистува каква е неговата поврзаност во случајот со малата Вања

ТАТКОТО Е ПРИВЕДЕН, СЕГА Е ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА - се расчистува каква е неговата поврзаност во случајот со малата Вања

ЕВЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОЗНААТ ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ ЗА СЛУЧАЈОТ „ВАЊА“: МВР и ОЈО на заедничка прес-конференција

ЕВЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОЗНААТ ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ ЗА СЛУЧАЈОТ „ВАЊА“: МВР и ОЈО на заедничка прес-конференција

КНИГА НА ЖАЛОСТ ЌЕ БИДЕ ОТВОРЕНА ВО ПЕСТАЛОЦИ - општина Центар завиена во тага, се бара целосно расветлување на случајот

КНИГА НА ЖАЛОСТ ЌЕ БИДЕ ОТВОРЕНА ВО ПЕСТАЛОЦИ - општина Центар завиена во тага, се бара целосно расветлување на случајот

ГРУБИ Е КРАЈНО ВОЗНЕМИРЕН ОД КИДНАПИРАЊЕТО И УБИСТВОТО НА 14 ГОДИШНАТА ВАЊА: Мора да ги отстраниме убијците!

ГРУБИ Е КРАЈНО ВОЗНЕМИРЕН ОД КИДНАПИРАЊЕТО И УБИСТВОТО НА 14 ГОДИШНАТА ВАЊА: Мора да ги отстраниме убијците!

ВО ЈАВНОСТА ВЕЌЕ СЕ СПОМЕНУВААТ ИМИЊА НА СТОРИТЕЛИ: Официјална потврда од надлежните нема

ВО ЈАВНОСТА ВЕЌЕ СЕ СПОМЕНУВААТ ИМИЊА НА СТОРИТЕЛИ: Официјална потврда од надлежните нема

УШТЕ ЕДЕН АДВОКАТ СЕ ОГЛАСИ: Апел до сите колеги, никој да не се нафати да ги брани!

УШТЕ ЕДЕН АДВОКАТ СЕ ОГЛАСИ: Апел до сите колеги, никој да не се нафати да ги брани!

ЛАВИНА РЕАКЦИИ ПО ШОКАНТНАТА ВЕСТ ЗА ВАЊА: Фејсбук преполн со барања за правда!

ЛАВИНА РЕАКЦИИ ПО ШОКАНТНАТА ВЕСТ ЗА ВАЊА: Фејсбук преполн со барања за правда!

СЕ ОГЛАСИ АДВОКАТОТ ЈАНАКИ: Користољубие при првичното киднапирање подразбира да се бараат пари од семејството, пријатели...

СЕ ОГЛАСИ АДВОКАТОТ ЈАНАКИ: Користољубие при првичното киднапирање подразбира да се бараат пари од семејството, пријатели...

РОДИТЕЛИТЕ ВО ПАНИКА: Ги советуваат своите деца да не излегуваат од дома!

РОДИТЕЛИТЕ ВО ПАНИКА: Ги советуваат своите деца да не излегуваат од дома!