29 Февруари, 2024
0.0287

ДРАЧ КАКО МОНАКО НА ЈАДАРАНОТ, НОВ ПРОЕКТ НА БИЗНИСМЕНОТ АЛАБАР: Ќе се градат 12.000 луксузни апартмани и хотели, места за суперјахти и крузери

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Без разлика дали тоа е затоа што неговиот татко бил капетан на брод или затоа што има премалку висококвалитетни брегови во Емиратите за развој на проекти, но Мохамед Алабар очигледно сака да се појавува на бреговите на Југоисточна Европа, без разлика дали се тоа река или море.

Последниот обид за аквизиција во Хрватска, купувањето на компанијата Сунчани Хвар за повеќе од 200 милиони евра, покажува дека верува во потенцијалот на регионот. Во таа земја тој веќе е сопственик на фирмата „Сонце Хотели“, исто така компанија која стопанисува со туристички капацитети на повеќе локации, за што, според хрватските медиуми, платил повеќе од 100 милиони евра.

Единствената, но важна разлика, во споредба со другите проекти што ги развива или сака да ги развие во овие области, е тоа што купил „готови“ компании во Хрватска, поставени на свои нозе, кои успешно функционираат и сега позитивно ќе придонесе за неговото веќе доста разновидно деловно портфолио.

Сепак, она што Алабар веројатно најмногу го сака е развојот на недвижнини. Тој ја отвори вратата на регионот со проектот „Белград на вода“, потоа имаше неуспешен проект во Загреб, за да го види потенцијалот во развојот на пристаништето Драч. А на Србија, Албанија и Хрватска би можеле да им се придружат Босна и Херцеговина и Унгарија.

Деловните можности сами се нудат

Нетранспарентноста која е присутна во деловните потфати што локалните власти се обидуваат да ги спроведат со Алабар ги води медиумите, политичарите и јавноста до разни теории кои одат до таму што велат дека тој е само маска за инвестиции во кои сопственик на парите е некој друг, но се уште нема докази за тоа не.

Но, зошто некој што го изградил Бурџ Калифа и поголемиот дел од Дубаи би морал да го направи тоа. Тешко е да не се запрашаме зошто некој со нетрпение не би прифатил деловни можности во кои лидерите, гладни за шанса да се промовираат пред гласачите, нудат големи површини од најатрактивното земјиште, забрзани процедури за добивање дозволи, даночни олеснувања и други добри можности за правење пари. Речиси по правило тоа се лидерите кои успехот на една влада го покажуваат во метри квадратни, километри и други мерни единици. Она што им го нуди Алабар е единственото нешто што го немаат, а тоа се мега проектите.

Загреб на Сава

Загрепскиот Менхетен е проект кој поранешниот градоначалник на хрватската престолнина Милан Бандиќ сакал да го реализира со Алабар. Тој замислил сличен модел како во Белград, каде што градот ќе даде 1,1 милион квадратни метри земјиште, или 110 хектари покрај Сава, додека компанијата на Алабар, Eagle Hills ќе развие голем комерцијално-станбен комплекс.

Иако таму кружеше гласина дека тоа ќе биде новиот деловен центар на градот, „клиентите“ не се нафатија на таа приказна, па силната граѓанска и политичка опозиција успеаја да ги спречат измените на Генералниот урбанистички план и проектот не напредува надвор од необврзувачкиот Меморандум за соработка.

Алабар пред неколку години изјави дека е заинтересиран да се сретне со новиот градоначалник Томислав Томашевиќ, но засега од целата приказна остана само тоа што арапскиот бизнисмен купил куќа во Загреб и ја напуштил активната компанија Eagle Hills Zagreb Real Estate д.о.о. основана во 2019 година.

Сараевска Скендерија

Алабар, индиректно, ги разбранува духовите и во Босна и Херцеговина. Претставникот во Претставничкиот дом на Федерацијата Босна и Херцеговина, Дамир Никшиќ пред неколку дена излезе со тврдења дека се планира уривање на културно-спортскиот центар Скендерија.

На тоа место, тврди Никшиќ, треба да се издигнат облакодерите на новиот деловен центар, а тој претпостави дека зад тоа стојат инвеститорите кои го градат Белград на вода.

Будимпешта на Дунав

Деновиве Алабар е тема и во Унгарија. Според тамошните медиуми, тој се пријавил за локацијата на железничкиот чвор Ракосрендезо, во близина на Дунав и островот Маргисигет. Бидејќи добивањето дозволи е одговорност на државната влада, градоначалникот на Будимпешта немаше друг избор освен да го изрази своето згрозување од идејата на социјалните мрежи.

Како што пишуваат унгарските медиуми, тој напишал дека веќе е доволно лошо што има облакодер изграден од нафтената компанија Мол, за да би дозволиле сега да се издигне уште еден. А проблемот е што постоечкото (високо 143 метри) би надминало друго фудбалско игралиште бидејќи се очекува да достигне висина од 220 до 240 метри. Според медиумите, Алабар таму би изградил мини Дубаи, со канцелариски и станбени објекти.

Единствената разлика во однос на земјите од Балканот е што овој деловен потфат не би го реализирале некои нови Eagle Hills,, туку неговата друга голема компанија Emaar properties.

Медиумите тврдат и дека разговорите со Владата се далеку напреднати, а ситуацијата ја олеснува и тоа што земјиштето е веќе во сопственост на државата. Раководителите на општината каде што се наоѓа просторот за новинарите изјавија дека ништо не знаат за проектот и дека не се во контакт со компанијата што би го изработила. Истото го соопшти и градската управа на Будимпешта. Иако рекоа дека се подготвени да преговараат со челниците на Владата и инвеститорите, искуството им покажува дека проекти од ваков обем добиваат приоритет и дека локалните власти се заобиколуваат.

Во Будимпешта долго време се зборува за развојот на овој дел од градот, кој е блиску до центарот, и каде со отстранувањето на шините би се ослободила голема површина.

Пристаниште Драч

Алабар го доби најтоплиот пречек во Србија и во Албанија. И има толку многу сличности меѓу двата проекта што практично може да се каже дека е користен пристапот copy-paste.

Во двете земји, највисоките функционери застанаа во одбрана на проектот. Во Србија, Алабар неколку пати беше гостин лично на претседателот, додека во Албанија премиерот Еди Рама е најголем почитувач на ликот и делото на арапскиот инвеститор. Алабар го доби и прекарот „Рамин Шеик“ од албанската јавност.

Се започна со потпишувањето на Меморандумот за разбирање, а во таа прилика премиерот ги употреби изразите „драг пријателе“ и „братство“ и го пофали „фантастичниот дизајн“, влијанието врз зголемувањето на вредноста на недвижностите на граѓаните на Драч, изградба на најголемата туристичка марина во Медитеранот.

Трансформацијата на пристаништето Драч во туристичко пристаниште Алабар го нарече создавање на Монако на Јадранот. Ќе се градат 12.000 луксузни апартмани, лежишта за суперјахти и бродови за крстарење, луксузни хотели...

Опозицијата очекувано не е ентузијастична. Саљи Бериша го нарече проектот „најголемата мега афера“ во Европа. Поранешниот претседател на Албанија, Иљир Мета, по измената на регулативата изгласана во парламентот, изјави дека Рама е организатор и „главен корисник на грабежот на пристаништето Драч“. Тој верува дека големиот имот ќе биде даден во рацете на „школка“ компании со скриени сопственици.

Извор: Forbes

ФОТО: YouTube/ Print Screen

Можеби ќе ве интересира

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“