07 Март, 2021
0.0264

Досега во Србија за вакцинација се пријавени 430.000 граѓани - експертите повикуваат на масовна имунизација

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2021

Според последните податоци, речиси 430.000 граѓани се пријавиле на вакцинација против коронавирус, пишува N1 Србија.

Вирусолозите велат дека што е можно побрзо треба да се вакцинираат што повеќе луѓе, а претседателот на државата најавува дека утре може да биде рекорден ден и дека 30.000 граѓани ќе ја примат вакцината. 

Оние кои сметаат дека досегашниот одглас не е голем, објаснуваат дека на луѓето им недостасуваат соодветни информации и доверба во институциите.

За премиерката, одговорот е „доста добар“, а претседателот е особено горд на тоа како се одговара на одгласот, на првиот ден од масовната имунизација. Вучиќ расекот го направи во 13 часот, па поради 13 илјади вакцинирани граѓани се огласи на социјалната мрежа.

„Фантастичен ден за Србија, и јас сум особено среќен што добив извештај од Саемот дека особено постарите граѓани се горди на својата Србија, на системот што го создадовме, на чекање за кратко време, на чај, на најдобар „Услугата на лекарите и дека сите велат дека никогаш не биле позадоволни од својата Србија, утре се обидуваме да го срушиме рекордот на одење на 30 илјади вакцинирани лица“, рече Вучиќ.

Вирусолозите повикуваат на масовна имунизација - велат тие, вакцината е единствениот начин да се стават работите под контрола и да се стави крај на епидемијата.

„Ако вакцинацијата трае и трае, не знам, една година, така што тој (вирусот) би имал некого, тој би стигнал до оние луѓе чиј имунитет исчезнал и тие ќе почнат да се заразуваат, тогаш влегуваме во еден маѓепсан круг, па потребно е во најкус можен рок, што е можно повеќе луѓе “, рече Миланко Шеклер, вирусолог.

Не ни треба кампања за тоа кои вакцини се набавени и во кои количини, туку едукација што ќе им ја донесе важноста на имунизацијата поблиску до граѓаните, одговара имунологот Емина Милошевиќ.

„Многу е важно секој што зборува за вакцини, вклучително и членовите на Кризниот штаб, да кажат што е сигурно познато и кој лек се заснова на докази. Да не се даваат бесплатни толкувања во однос на тоа кој треба да се вакцинира, која вакцина, имаше разни дезинформации од официјални лица. Значи, таквите работи треба да се синхронизираат и луѓето кои не се детално информирани не треба да зборуваат за вакцините“, рече Милошевиќ.

Факт е дека одгласот, во приоритетните групи, на пример, меѓу здравствените работници или воспитувачи, во моментов може да се карактеризира како низок. Социолозите предупредуваат на разни теории што се шират на социјалните мрежи, но тие исто така велат дека недовербата во институциите е еден од клучните фактори.

„Она што е услов за победа во вакви тешки ситуации што се случуваат во општествата од време на време, е еден вид на приори доверба што граѓаните треба да им ја дадат на институциите што го водат процесот на борба и решавање на одредени проблеми, но ние живееме во ера во која на сите им недостасува априори доверба. “, Рече социологот Далибор Петровиќ.

Бројот на регистрирани граѓани за вакцинација денес се приближи до бројката од 430 илјади - прилично добро или не, одлучете сами.

Можеби ќе ве интересира

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини