05 Мај, 2024
0.0297

ДОМИНАЦИЈА НА ХРВАТИТЕ - по раното водство и шокот од Канада, четири голови на „коцкестите“

Објавено во: Спорт 27 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Во второто коло на Мундијалот Хрватска ја совлада Канада со 4:1 и се искачи на првото место во групата Ф со четири бода, исто толку колку и Мароко. Херој на победата со два гола беше Андреј Крамариќ, а по еден постигнаа Марко Ливаја и Ловро Мајер. Алфонсо Дејвис постигна гол за Канаѓаните.

Сепак, на Хрватска веројатно ќе и треба уште позитивен резултат во последното коло против Белгија која заостанува само еден бод зад водечкиот двоец. Победа и реми ја водат Хрватска во осминафиналето, додека во случај на пораз би била потребна помош од Канада, односно победа над Мароко.

Дејвис ја шокираше Хрватска

Натпреварот не можеше да започне полошо за Хрватска. Канада поведе во втората минута преку Дејвис. Се започна од ударот на Борјан, Ларин остана сам на средината на теренот и ја додаде топката десно до Бјукенан. Со центаршут го пронајде Дејвис, кој истрча пред Јурановиќ и со глава ги доведе Канаѓаните во водство.

На Хрватска и требаше малку време да се консолидира по тој шок и почна да се заканува од средината на полувремето. Најпрво во 26. минута голот на Крамариќ беше оправдано поништен бидејќи помошникот на Ливај беше во задниот дел.

Крамариќ и Ливаја направија пресврт веќе во првиот дел

Тоа послужи како најава за она што се случи во 36. минута. Крамариќ по левата страна му се придружи на Перишиќ, а токму тоа дуо склопи акција за израмнување. Перишиќ ја проигра топката, а Крамариќ од прва шутираше со левата нога и го погоди далечниот агол.

Пресвртот беше завршен осум минути подоцна. Јурановиќ го повлече нападот возејќи од десно кон средината. За момент го загуби поседот, но топката му се врати. Брзо му додаде на Ливаја, а тој со прецизен удар од врвот на шеснаесетникот погоди за 2:1.

Победата ја потврдија Крамариќ и Мајер

Во вториот дел, Канада мораше да се отвори за да се обиде да ја израмни предноста на Хрватска, што ја направи нивната одбрана поранлива. Крамариќ во 54. минута пропушти одлична можност за 3:1, кога Борјан го одбрани неговиот удар по возвратната топка на Модриќ.

Сепак, Крамариќ по вторпат успеа да ја затресе мрежата на Канада. Во 70. минута Перишиќ го најде со прецизен центаршут, а Крамариќ им продаде фалсификат на Канаѓаните, излезе на левата нога и шутираше низ публиката на самата статива.

Победата беше потврдена во четвртата минута од судиското надополнување. Петковиќ се избори за топката со играчот на грб и ја испрати напред, а канадскиот дефанзивец погреши и им го отвори патот на Оршиќ и Мајер до Борјан. Оршиќ беше несебичен и му додаде на Мајер, кој на празен гол ги постави конечните 4:1.