29 Февруари, 2024
0.2020

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

Објавено во: Свет 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Поранешниот министер за надворешни работи на Германија и член на Партијата на зелените, Јошка Фишер, во неделата изјави дека Европската унија треба да стекне сопствен нуклеарен арсенал, што е најновиот вознемирувачки сигнал дека може да има ескалација на војната во Украина, па дури и глобален нуклеарен конфликт. .

Тој во интервју за „Ди Цајт“ изјави дека ЕУ „мора да ја обнови својата способност за одвраќање“, имајќи ги предвид дејствијата на Русија во Украина и дека Унијата треба да биде способна да се одбрани доколку односите со САД се заладат.

„Светот се промени, Путин користи и нуклеарна уцена. Се додека имаме сосед Русија што ја следи империјалната идеологија на Путин, не можеме, а да не ја одвратиме таквата Русија“, рече Фишер и додаде дека тоа е невозможно да се постигне со избалансирани буџети.

Патем, неговата изјава отиде „под радар“ за време на Климатскиот самит COP 28 во Дубаи, каде што се разговараше за друг вид потенцијална катастрофа - глобалното затоплување.

Пензионираниот политичар смета и дека на Европа и треба повеќе конвенционално оружје.

„Ова е лекција што ја учиме од Украина. На Украина итно и треба ефикасна воздушна одбрана. Итно ни треба ефикасна противвоздушна одбрана како Европа. Мораме да го направиме тоа заедно“, предупреди Фишер.

Да потсетиме, кога беше министер за надворешни работи и вицеканцелар од 1998 до 2005 година, Фишер го поддржа НАТО бомбардирањето на СР Југославија, како и испраќањето германски војници во Авганистан.

Инаку, единствената членка на ЕУ која поседува нуклеарно оружје е Франција, додека друга европска земја со нуклеарни капацитети е Обединетото Кралство.

Петр Павел: НАТО се подготвува за интензивен конфликт

Овој апел има дополнителна тежина ако се гледа во контекст на други изјави како онаа на чешкиот претседател и пензионираниот генерал Петар Павел дека НАТО ја смета Москва за најголема закана и се подготвува за интензивен конфликт. За време на самитот на Вишеградската група минатиот месец, тој исто така рече дека сите четири членки (Словачка, Унгарија, Чешка и Полска) „се согласија дека е во нивен најдобар интерес Украина да успее“, објави тогаш Асошиетед прес. .

Сепак, се чини дека неговата изјава е во спротивност со критиките на унгарскиот премиер Виктор Орбан за воената помош за Киев. Треба да се нагласи и дека Словачка по доаѓањето на Роберт Фиц на чело на владата ја прекина испораката на оружје за Украина.

Тригодишен прозорец за подготовка за војна

Меѓутоа, од четвртата членка Полска, неодамна дојде вознемирувачка оценка на Бирото за национална безбедност (ББН) дека источното крило на НАТО има тригодишен прозорец да се подготви за конфликт. Таа анализа им дава на земјите кои граничат со Русија помалку време од претходната објавена од Германскиот совет за меѓународни односи дека мирот би можел да трае 5 до 10 години.

Шефот на ББН Јацек Сивиера ја нарече германската анализа премногу оптимистичка.

„Оваа анализа е конзистентна со студиите објавени во САД. Сепак, според мене, временските рамки презентирани од германските аналитичари се премногу оптимистички. Ако сакаме да избегнеме војна, тогаш земјите на НАТО на источното крило треба да усвојат пократки, три - Годишен рок за подготовки за конфронтација. Ова е период кога мора да се создаде потенцијал на источното крило што ќе обезбеди јасна одвраќање против агресија“, рече Сивиера, пренесува „Варшавски бизнис журнал“.

Русија тестира нови, се поуништувачки ракети

Од друга страна, Русија напредуваше со полна пареа во трката за нуклеарно вооружување, откако во февруари Путин го суспендираше договорот СТАРТ за контрола на нуклеарното вооружување меѓу таа земја и САД и во јуни распореди тактички нуклеарни ракети во Белорусија.

Кремљ потоа објави застрашувачко видео во октомври на кое министерот за одбрана Сергеј Шојгу му ги раскажува на Путин деталите за вежбата за изведување „масовен“ нуклеарен напад. Сценариото на вежбата беше да се тестира способноста да се одговори на непријателски напад со тој тип на оружје. По тој повод, на Далечниот исток беше лансирана интерконтиненталната балистичка ракета „Јарс“, додека друга ракета беше лансирана од нуклеарна подморница во Баренцовото море.

Претходно, Путин објави дека Русија извршила „успешен последен тест“ на крстосувачка ракета со нуклеарен погон наречен Буревестник со проценет дострел меѓу 10.000 и 20.000 километри.

Уште една проба на нуклеарно оружје Русија изврши на почетокот на ноември, кога од нуклеарната подморница „Цар Александар Трети“ во Белото Море беше лансирана нова интерконтинентална крстосувачка ракета „Булава“ со дострел од околу 8.000 километри. Тој е способен да носи шест нуклеарни боеви глави, а една подморница од класата Бореи може да собере 16 такви проектили.

Израелската опција Самсон

За тоа време, во Појасот Газа беснее брутална војна меѓу Хамас и Израел, во која веќе загинаа повеќе од 20.000 цивили. Имаше и закани за нуклеарно оружје, па на почетокот на минатиот месец, министерот во владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху, Амихаи Елијаху, во интервју за радио изјави дека „нуклеарната опција“ ќе биде едно од решенијата за Газа. На овој начин, Израел имплицитно призна дека поседува нуклеарно оружје, откако со децении беше „јавна тајна“.

Имено, во 1965 година од американската фабрика „Аполо“ во Пенсилванија исчезнале околу 100 килограми ураниум, подготвен за производство на нуклеарни боеви глави. После тоа, во 1968 година, израелскиот свиркач Мордекаи Вануну, кој бил техничар во нуклеарната програма, јавно објави дека земјата работи на овој тип на оружје. Во меѓувреме, некои израелски лидери навестија дека постои нуклеарен арсенал, но тоа никогаш не беше официјално потврдено. Поранешниот американски претседател Џими Картер во 2008 година изјави дека Израел поседува „150 или повеќе“ нуклеарно оружје.

Друга вознемирувачка „јавна тајна“ е неофицијалната „Опција Самсон“, за која во Израел се зборува како последен чин на пркос во случај да се загрози опстанокот на државата. Именуван од воени аналитичари, а потекнува од библискиот судија Самсон, кој, според митот, со рацете ги расцепил столбовите на Филистејскиот храм, го урнал покривот и се самоубил заедно со Филистејците (името на антички луѓе кои живееле во Палестина).

„Во секоја сериозна стратешка пресметка, „Опцијата Самсон“ се однесува не само на последен налет на чиста национална одмазда, туку и на намерен сет на конкретни оперативни закани. Кога се испитува заедно со сè уште намерно двосмислената нуклеарна стратегија на Израел, (доктрината дека вообичаено се нарекува „бомба во подрумот“ на Израел), станува очигледно дека овие внимателно изработени заканувачки положби се дизајнирани да го зајакнат нуклеарното одвраќање на Израел“, се вели во анализата на Институтот за модерно војување, во американската елитна воена академија Вест Поинт. .


Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци