25 Април, 2024
0.0252

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

Објавено во: Финансии, Свет 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Веб-страницата Флоринус направи преглед на најценетите монети од две евра, меѓу кои се издвојуваат некои примероци чија вредност достигнува илјадници евра.

На врвот на листата е монетата Грејс Кели од 2007 година, која стапи во оптек поради споменувањето на познатата принцеза од Монако која се омажи за принцот Рајнер Трети, пишува Вечерњи лист. Принцезата од Монако стекна светска слава со улогите во вестернот „На пладне“ (1952) и авантуристичкиот филм „Селската девојка“ (1954), кој и донесе номинација за Оскар.

Флоринус во 2021 година напишал дека вредноста на монетата е 4.749,95 евра, а монетата е толку вредна затоа што била најретката комеморативна монета од 2 евра меѓу 2007 и 2014 година. Монетата е издадена во 20.000 примероци, а на аверсот е споменатата слика на принцезата Кели. На десната страна е печатено името на земјата на потекло, Монако, како и годината на издавање (2007). Под косата на принцезата се иницијалите на дизајнерот на монетата „RBBaron“, а на задната страна е прикажана вообичаената цифра од 2 евра.

На второ место има уште една монета што може да се најде во Монако. Оваа монета вредна речиси 2.000 евра ја прикажува принцовата палата од Монако, а поради малото издание од само 10 илјади парчиња стекна престижна репутација меѓу колекционерите. Пуштен е во оптек на 800-годишнината од палатата во Монако, чија историја датира од 1215 година. Во следните векови, различни сопственици на палатата ја обликувале резиденцијата во една од најлуксузните во Европа, а денес Палатата на принцот има стане една од најпопуларните туристички атракции во Монако. Што се однесува до изгледот на монетата, на аверсот е прикажана токму палатата на карпата, опкружена со океан. На горниот дел пишува „Monaco“, додека долу може да се најде натписот „1215 FOUNDATION DE LA FORTERESSA“, каде 1215 година ја означува годината на основањето на замокот.

На третото место се најде монета чија вредност беше толку висока поради необична причина - грешка при ковање. Имено, со вредност од 1.799,95 евра, на трето место е литванска монета, на која по грешка е испишано „Dievs sveti Lithuania“, што во превод значи „Бог да ја благослови Литванија“, па не и Летонија. Според Националната банка на Литванија, тие пуштиле во оптек околу 10% (500 парчиња) неисправни монети. Во почетокот монетите можеа да се купат за девет евра, а моментално цената на монетата надминува 1.700 евра.

Иако е една од најмалите земји во Европа, монетите ковани во Монако се меѓу најценетите меѓу колекционерите на монети. Тоа го потврдува и фактот што на четвртото место на листата на Флоринус се наоѓа монета која е издадена по повод 10-годишнината од бракот на принцот Алберт од Монако и принцезата Шарлин. Инаку, тој е дете на принцот Рение Втори и на познатата американска актерка Греј Кели, чиј лик, како што споменавме, е искован на аверсот на најскапата монета од 2 евра во светот. Вредноста на оваа монета се проценува на 695,95 евра, а на предната страна се профилите на принцот Алберт и принцезата Шарлин. Во долниот дел има натпис „2011 MRIAGE PRINCIER 2021“ (Кр. 2011. свадба на Принц 2021), додека во горниот дел е земјата на потекло „Монако“.

Конечно, петтото место, со проценета вредност од 154,95 евра, го зазеде монета создадена во Ватикан, која беше издадена на 75-годишнината на градот. Ќе го препознаете по папската базилика Свети Петар, која е опкружена со контурите на Ватикан. На левата страна на композицијата стои натписот „75 ANNO DELLO SATO“ (лат. 75 години за татковината). Инаку, монетите од 2 евра од Ватикан обично се вредни бидејќи колекционерите ги избираат поради нивната реткост или религиозни мотиви. На многу од нив се појавува, на пример, Иван Павле II, една од најпознатите личности во историјата на христијанството.


Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ СООЧИ СО СТАГФЛАЦИЈА: директорот на JPMorgan Chase предупредува „економијата на САД се враќа на проблемите од 70-тите“

АМЕРИКА МОЖЕ ДА СЕ СООЧИ СО СТАГФЛАЦИЈА: директорот на JPMorgan Chase предупредува „економијата на САД се враќа на проблемите од 70-тите“

ВТОР МЕСЕЦ ПО РЕД ПАЃААТ - проесечната нето плата 39.276 денари, еве во кои сектори има најголемо намалување

ВТОР МЕСЕЦ ПО РЕД ПАЃААТ - проесечната нето плата 39.276 денари, еве во кои сектори има најголемо намалување

АКО ВЕЌЕ „ГЛАВАМ“ ВО БАНКА, БАРЕМ НЕКА БИДЕ ЗА ДА СИ КУПАМ СТАН - голем пораст на станбените кредити, еве колку должат граѓаните

АКО ВЕЌЕ „ГЛАВАМ“ ВО БАНКА, БАРЕМ НЕКА БИДЕ ЗА ДА СИ КУПАМ СТАН - голем пораст на станбените кредити, еве колку должат граѓаните

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо