28 Мај, 2023
0.0231

ДОАЃА ЕКОНОМСКА БУРА ОД ЧЕТИРИ МЕЃУСЕБНО ПОВРЗАНИ КРИЗИ: Германскиот министер за економија, Хабек порача од Давос

Објавено во: Економија 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Четири испреплетени кризи: инфлација, енергија, храна и климатски кризи може да имаат несогледливи последици. Повеќекратните закани за глобалната економија се на врвот на агендата на годишниот форум во Давос, а некои официјални лица предупредија на реалниот ризик од глобална рецесија.

Политичките и деловните лидери се собраа на Светскиот економски форум во време кога инфлацијата е на највисоко ниво во последната генерација во големите економии вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Европа.

Зголемените цени ја поткопаа довербата на потрошувачите и ги разнишаа глобалните финансиски пазари како резултат на што централните банки, вклучително и Федералните резерви на САД, ги зголемија каматните стапки.

Во меѓувреме, последиците од руската инвазија на Украина на пазарите за нафта и храна, како и затворањата поради Ковид-19 во Кина дополнително ја влошија ситуацијата.

„Имаме најмалку четири кризи, кои се испреплетени. Имаме висока инфлација ... имаме енергетска криза ... имаме криза со храна и имаме климатска криза. Не можеме да ги решиме овие проблеми ако се фокусираме само на една од овие кризи“, изјави германскиот заменик канцелар Роберт Хабек.

„Сепак, ако ниту еден од овие проблеми не се реши, навистина се плашам дека ќе паднеме во глобална рецесија со страшни последици за глобалната стабилност“, рече Хабек за време на дискусијата на Светскиот економски форум.

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) минатиот месец по втор пат оваа година ги намали прогнозите за глобалниот раст, наведувајќи ги војната во Украина и инфлацијата како „јасна и моментална закана“ за многу земји.

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, која денеска треба да зборува во Давос, предупреди дека растот и инфлацијата се на спротивни патишта, додека притисокот поради растот на цените ја потиснува економската активност и ја уништува куповната моќ на домаќинствата.

„Војната меѓу Русија и Украина може да испадне како пресвртница за хиперглобализацијата“, рече Лагард. „Ова може да доведе до слабеење на ефикасноста на синџирите на снабдување за одреден временски период и, за време на таа транзиција, да создаде поупорни притисоци за економијата“, додаде Лагард.

Иако економската цена на украинската криза најмногу се чувствува во Европа, американската економија е под најголем притисок од растот на цените.

Индексот на потрошувачките цени скокна од речиси нула во однос на пред две години на 8,5 отсто во март, што е највисоко во последните 40 години. Федералните резерви на САД реагираа претходно овој месец со највисоко зголемување на стапката во последните 22 години, а претседателот Џером Пауел навести зголемување од слични размери - половина процентен поен - на следните два состаноци.

Зголемувањето на каматните стапки, сепак, дополнително ќе ја ослаби потрошувачката и ќе влијае на американскиот пазар на труд.

Клучните пазари во развој, вклучително и Кина, се очекува да продолжат да растат оваа година, иако со побавно темпо од претходно прогнозираните.

Маркос Трохо, претседател на Новата банка за развој основана во Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, рече дека неговата банка сè уште очекува „силен раст“ оваа година во Кина, Индија и Бразил.


Можеби ќе ве интересира

50 НАЈБАРАНИ ПРОФЕСИИ ВО ГЕРМАНИЈА И КОЛКУ СЕ ЗАРАБОТУВА ОД НИВ: Детален список

50 НАЈБАРАНИ ПРОФЕСИИ ВО ГЕРМАНИЈА И КОЛКУ СЕ ЗАРАБОТУВА ОД НИВ: Детален список

ЊУЈОРК ИМА НОВ ЗАКОН - ГОЈАЗНИТЕ, ВИСОКИТЕ ИЛИ НИСКИТЕ НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ДИСКРИМИНИРАНИ: Тоа не смее да влијае на вработувањето

ЊУЈОРК ИМА НОВ ЗАКОН - ГОЈАЗНИТЕ, ВИСОКИТЕ ИЛИ НИСКИТЕ НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ДИСКРИМИНИРАНИ: Тоа не смее да влијае на вработувањето

Бојчева-Терзијан од Народната банка: Растот на зелените финансии ‒ поддршка на енергетската транзиција на економијата

Бојчева-Терзијан од Народната банка: Растот на зелените финансии ‒ поддршка на енергетската транзиција на економијата

АМЕРИКА ИЗБЕГНА БАНКРОТ: Договорот беше објавен без никакво славење

АМЕРИКА ИЗБЕГНА БАНКРОТ: Договорот беше објавен без никакво славење

До крајот на месецов имате обврска кон УЈП која мора да ја завршите

До крајот на месецов имате обврска кон УЈП која мора да ја завршите

ЕКСПАНЗИЈА НА ТРАНСПОРТОТ: Услугите на товарниот воз Кина-Европа значајно пораснаа во првите четири месеци

ЕКСПАНЗИЈА НА ТРАНСПОРТОТ: Услугите на товарниот воз Кина-Европа значајно пораснаа во првите четири месеци

ГРАЃАНСКИ ОБВРЗНИЦИ: ПРИДОБИВКИ ЗА ГРАЃАНИТЕ И ЕКОНОМИЈАТА

ГРАЃАНСКИ ОБВРЗНИЦИ: ПРИДОБИВКИ ЗА ГРАЃАНИТЕ И ЕКОНОМИЈАТА

Ангеловска-Бежоска на Конституенцата на ММФ и СБ: Носителите на политиките може да ги ублажат последиците од миграциите

Ангеловска-Бежоска на Конституенцата на ММФ и СБ: Носителите на политиките може да ги ублажат последиците од миграциите

Дали ќе се намали инфлацијата во Германија?

Дали ќе се намали инфлацијата во Германија?