11 Декември, 2023
0.0237

ДЕСЕТ РАБОТИ ШТО НЕ МОЖЕТЕ ДА СИ ДОЗВОЛИТЕ СО ПРОСЕЧНА ПЛАТА: Треба да можете да си ги платите сметките, за друго малку потешко

Објавено во: Финансии 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Со просечна плата, треба да можете да ги платите сметките, да ви останат пари за некои планови, но не треба да трошите премногу.

Финансиските советници велат дека, метафорично, „изборот на шампањ наместо пиво“ за кој немате пари, може да ве доведе во финансиски проблеми.

Направена е и листа од 10 трошоци кои можеби не одговараат на вашиот буџет.

Луксузен стан

„Премногу пати сум видел помлади луѓе кои сакаат да живеат во близина на центарот на градот, трошат премногу за нивната месечна кирија“, рече Дадли, финансиски советник.

Тој рече дека е важно да се запамети дека тоа е само изнајмување - и исто така ќе треба да го опремите.

„Ако претерате, може да завршите со купување мебел што одговара на простор во кој можеби нема да живеете следната година“, рече тој.

Откако го прегледал станот, тој советувал веднаш да не се потпишува закупот.

„Направете го вашето истражување и видете дали има слични опции во радиус од одредена милја или можеби со помалку удобности за да помогнете да се надоместат месечните трошоци“, рече тој.

Луксузен одмор

„Можете да бидете фатени во обидот да останете во хотел со пет ѕвезди или во скапо одморалиште затоа што сакате да го живеете животот каков што гледате како другите живеат на интернет“, рече Дадли. „Не правете го тоа ако немате пари.

Тој рече дека постојат поевтини начини да се патува и да се направат спомени кои ќе траат цел живот.

„Мојата препорака за патување е да планирам однапред и да заштедите вистинска сума за да одите на значајни патувања“, рече тој. „Ако станува збор за луксузна дестинација која ќе ве исполни, во ред е, но заштедете за тоа однапред и потоа уживајте во времето.

Нови луксузни возила

Возењето нов сјаен автомобил може да биде забавно, но тоа не значи дека е добар финансиски потег.

„Ако потенцијално можете да си го дозволите само најевтиниот модел на тој добро познат луксузен бренд, тогаш е време да го преиспитате вашето купување“, рече Дадли. „Во повеќето случаи, купувате име и преплаќате за вредноста добиена од тој автомобил.

Приватни јахти и авиони

„Поседувањето приватна јахта или авион, дури и мал, може да биде неверојатно скапо“, вели Скајлер Фернандез, основач на „Финали Фонд Админ“. „Трошоците за одржување, осигурување, приклучување и гориво брзо се зголемуваат.

За некој што заработува просечна плата, тој препорача да се истражат опциите за изнајмување или заедничка сопственост за повремено користење на овој луксуз.

Ликовна уметност и колекционерски предмети

„Стекнувањето вредна уметност, ретки колекционерски предмети или антиквитети може да биде аспирација за многумина“, рече Фернандес. „Меѓутоа, овие ставки често бараат значителни финансиски инвестиции кои можат да бидат над можностите на оние со просечни примања.

Ако сте ентузијаст за уметност и колекционерство, тој советуваше да започнете со подостапни парчиња и постепено да ја ширите вашата колекција со текот на времето.

Фенси ресторани и гурманска храна

Можеби имате вкус за луксуз, но тоа не значи дека треба да се препуштите на вашите желби.

„Редовното јадење во добри ресторани, уживањето во гурманските состојки или купувањето фини вина и сувомеснати производи може брзо да се зголемат“, рече Ноа Шваб, CFP, финансиски советник. „Овие трошоци можеби не се одржливи за некој со просечен приход и често е поразумно да се буџетира за повремена посебна пригода“.

Елитни членства и клубови

Припаѓањето во престижен клуб може да биде забавно, но веројатно не е прифатливо.

„Членствата во ексклузивни клубови, терени за голф или етнички клубови често доаѓаат со значителни годишни надоместоци и дополнителни трошоци“, рече Шваб. „Овие трошоци може да бидат предизвик за одржување“

Приватно образование

Секој родител го сака најдоброто за своите деца, но нивното испраќање во приватно училиште можеби не е реална финансиска опција.

„Школарината може да се спореди со трошоците за колеџ и можеби не е одржлива.

Реновирање на домот

Како и многу сопственици на куќи, можеби сонувате за преуредување на вашиот простор, но тоа не е евтино. Всушност, просечниот трошок за реконструкција на дом е од 20.000 до 100.000 долари, според HomeGuide.

„Големите реновирања на домот можеби изгледаат како исплатлива инвестиција, но тие често имаат начин да го надминат почетниот буџет и може да доведат до значителен долг ако не се управува внимателно“, рече Бонли.

Наместо тоа, може да размислите да барате попристапни начини за реновирање на вашиот дом. Ова може да вклучува бојадисување, повторно тапацир на неколку парчиња мебел или поставување нов тепих во неколку простории.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари