18 Јули, 2024
0.0280

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Министерот за здравство Илир Демири на денешната прес-конференција рече дека самиот го повикал Обвинителството да ја следи ситуацијата со затворените хируршки сали во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. 

Тој вели дека во моментов се чекаат анализи од Германија да покажат дали централните компресорски станици може да бидат вклучени и да работат, и покрај лошата миризба. Интересно е тоа што тој откри дека компресорската станица е во сопственост на Службата за општи и заеднички работи на Владата.

- Некаде од пред 30 години е инсталацијата и тогаш е поставена компресорската станица. Пред еден месец имаше хаварија и се расипа еден од компресорите и доведе до влегување на улје во цевките. Со два компресори ги издувавме комплетно цевките, помина техничкиот преглед од две независни институции. Побарав итно барање од менаџерите да се сервисираат истите компресори.

Во последните осум-девет дена без да има никаква хаварија, едноставно се појавува некоја лоша миризба во дистрибутивната мрежа на кислород и компримиран воздух,поради што веднаш ги повикавме независните фирми. Бидејќи во Македонија нема лабораторија која што ќе може да даде потврда за квалитетот на испорачаните гасови, побаравме странска компанија и денеска се испратени мостри во Германија да се испитаат. Од двете компании кои имаат лаборатории за свои потреби не е увиден никаков недостаток за квалитетот на гасови, освен што има зголемена влага и во два наврати препорачаа да се менуваат филтрите од компресорските станици

Демири рече дека во моментов се користат шест надворешни компресори но само за итни и неодложни интервенции, пред се за случаите на КАРИЛ.

- Ако се приклучат на надворешните компресори - нема миризба, ако се приклучат на централното - миризбата е присутна и необјаснива.Затоа го повикав и Обвинителството, да биде во тек со ситуацијата, кажа министерот.

Јавен обвинител ќе ја испитува ситуацијата на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ која настана со затворањето на хируршките сали, кои повеќе од една недела не работат. Можеби ќе ве интересира

ПО ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ, СЛЕДНАТА СЕДМИЦА ЛАДЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ ЦЕЛА ЕВРОПА: Ќе донесе потпросечни температури

ПО ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ, СЛЕДНАТА СЕДМИЦА ЛАДЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ ЦЕЛА ЕВРОПА: Ќе донесе потпросечни температури

ВАКА СЕ ВОЗИ ЕР-ТРАКТОР: Ангелов објави видео од кабината

ВАКА СЕ ВОЗИ ЕР-ТРАКТОР: Ангелов објави видео од кабината

УАПСЕН БЛЕРИМ РАМАДАНИ НА ГРАНИЦАТА СО КОСОВО: по потерница од Србија, амбасадорот тврди нема да биде екстрадиран

УАПСЕН БЛЕРИМ РАМАДАНИ НА ГРАНИЦАТА СО КОСОВО: по потерница од Србија, амбасадорот тврди нема да биде екстрадиран

ПОЖАРИТЕ НЕ СТИВНУВААТ - ГОРИ НА 13 ЛОКАЦИИ: формиран кризен штаб, испратени екипи на терен, еве ја состојбата

ПОЖАРИТЕ НЕ СТИВНУВААТ - ГОРИ НА 13 ЛОКАЦИИ: формиран кризен штаб, испратени екипи на терен, еве ја состојбата

ДЕНЕС И ДО 42 СТЕПЕНИ: Од сабота заладување од само четири степени

ДЕНЕС И ДО 42 СТЕПЕНИ: Од сабота заладување од само четири степени

Кои се велешаните што направија 3 милиони евра од извоз на конци за шест месеци?

Кои се велешаните што направија 3 милиони евра од извоз на конци за шест месеци?

„СЕКОЈ ОНОЈ КОЈ ИМА НАМЕРА ДА СТАНЕ МИНИСТЕР ТРЕБА ДА ПОМИНЕ ТЕСТ НА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА“: Најчевска направи список за тоа што треба иден министер да направи

„СЕКОЈ ОНОЈ КОЈ ИМА НАМЕРА ДА СТАНЕ МИНИСТЕР ТРЕБА ДА ПОМИНЕ ТЕСТ НА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА“: Најчевска направи список за тоа што треба иден министер да направи

„НИЕ НЕМАМЕ ГОРИВО И НЕМА ДА ГАСНЕМЕ“: Ова е одговорот што го добил Ангелов од „Национални шуми“, а даде и оцена за тоа како се справува земјава со пожарите

„НИЕ НЕМАМЕ ГОРИВО И НЕМА ДА ГАСНЕМЕ“: Ова е одговорот што го добил Ангелов од „Национални шуми“, а даде и оцена за тоа како се справува земјава со пожарите

ЕВЕ КОИ ПРАТЕНИЦИ НЕ ПОДНЕЛЕ ПОДАТОЦИ ЗА ИМОТНАТА СОСТОЈБА ВО ДКСК: Димитровска ги наброја, почната е постапка за прекршочна постапка

ЕВЕ КОИ ПРАТЕНИЦИ НЕ ПОДНЕЛЕ ПОДАТОЦИ ЗА ИМОТНАТА СОСТОЈБА ВО ДКСК: Димитровска ги наброја, почната е постапка за прекршочна постапка