21 Септември, 2023
0.0254

Декан Горан Марковски: Феномени како во Делчево ќе има се почесто

Објавено во: Македонија 10 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Деканот на Градежен факултет проф. д-р Горан Марковски, денеска изврши увид на штетите по поплавата што го зафати Делчево, пред медиумите рече дека вакфи феномени ќе се случуваат се почесто и дека земјата треба да се подготви превентивно. 

Тој додава дека таква урбана штета статистички ретко се случува, но се почесто ќе има вакви феномени

- Треба да бидеме што поподготвени и опремени, да реагираме превентивно за да имаме што помали штети. Настанато е поткопување на асфалтот со големо количество вода за кратко време, така што се поткопал насипот, рече Марковски.

Според деканот Марковски, со најавата за  нови врнежи се зголемува и опасноста од свлекување на земјиштето во одредени населби во Делчево заради што апелираше внимателно да се следат состојбите.

-Моите сознаниија говорат дека има активни свлечишта и може да дојде до лизгање на теренот, доколку продолжат врнежите. Треба да бидеме претпазливи да се следат состојбите. Прво да ги намалиме ризиците по човечки животи и по штети и да може да се преземаат соодветни реакции за да во иднина  штетите да бидат помали во вакви и слични  врнежи, додаде Марковски.

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски изјави дека откако Владата ќе го добие извештајот од Општина Делчево, на следната седница ќе се донесе одлука за санација на улица, регионален пат и мост за кој ќе се направи санирање, за технички да се подобрат инфраструктурните објекти за кои е тоа е најотребно

„Она што е јасно е дека Владата застанува комплетно во поддршка на општинатаи сите штети кои што се настанати ќе ги решиме и финансиски и технички”, истакна министерот Бочварски.

Министерката за животна средина Каја Шукова додаде дека насипите се полни со ѓубре и дека за нив треба редовно чистење за да не го блокираат излевањето на водата.

Првично, има голема штета по 50 објекти , но и на институции, поплавени автомобили и земјоделски култури, по големото невреме.

Можеби ќе ве интересира

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

МОЖНИ СЕ СУПЕРЌЕЛИСКИ ОБЛАЦИ: Попоски најавува голема промена на времето, еве од кога

МОЖНИ СЕ СУПЕРЌЕЛИСКИ ОБЛАЦИ: Попоски најавува голема промена на времето, еве од кога

ШИЛЕГОВ ГОРД НА ТИТУЛАТА НА СКОПЈЕ „ЕВРОПСКА ПРЕСТОЛНИНА НА КУЛТУРАТА: Во коментари го прашуваат дали е негова заслугата

ШИЛЕГОВ ГОРД НА ТИТУЛАТА НА СКОПЈЕ „ЕВРОПСКА ПРЕСТОЛНИНА НА КУЛТУРАТА: Во коментари го прашуваат дали е негова заслугата

ПАВИЌЕВИЌ АПЛИЦИРАШЕ НА 10 СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ, ГО ИЗБРА ХАРВАРД: По борбата за правата на средношколците, сега стипендист на најпрстижниот универзитет

ПАВИЌЕВИЌ АПЛИЦИРАШЕ НА 10 СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ, ГО ИЗБРА ХАРВАРД: По борбата за правата на средношколците, сега стипендист на најпрстижниот универзитет

„МИ СЕ ЗАКАНИЈА ДЕКА ЌЕ МЕ УБИЈАТ ЗАРАДИ СКОПЈЕ 2014“: Зоран Роџер Илиев со шокантни тврдења во подкастот кај Лазаров

„МИ СЕ ЗАКАНИЈА ДЕКА ЌЕ МЕ УБИЈАТ ЗАРАДИ СКОПЈЕ 2014“: Зоран Роџер Илиев со шокантни тврдења во подкастот кај Лазаров

ЛИСИЦ! ЗНАЧИ ОВОЈ ХРИСТИЈАН СЕ ОБИДУВА ДА НЕ ПРЕЈДЕ СИТЕ ЖЕДНИ ПРЕКУ ВОДА: Јакимовски повторно распали за Мицкоски

ЛИСИЦ! ЗНАЧИ ОВОЈ ХРИСТИЈАН СЕ ОБИДУВА ДА НЕ ПРЕЈДЕ СИТЕ ЖЕДНИ ПРЕКУ ВОДА: Јакимовски повторно распали за Мицкоски