02 Декември, 2022
0.0300

ДЕДО НА НАЈМАЛИТЕ ЖРТВИ ВО ЦЕТИЊЕ: Не ми ги уби само внуците и снаата, туку сите нас

Објавено во: Балкан 16 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Не ми ги уби само внуците и снаата, туку сите нас,  раскажува Перо Мартиновиќ, дедото на Марко (8) и Машан (11), убиени во масакрот во црногорскиот град Цетиње кој се случи во петокот. 

Нив ги уби Вук Бориловиќ (34) кој е усмртен откако во него пукале полицајците, но и сосед. 

„На моите внуци им пукал во главите со карабин. На сите им пукаше во глава. Барем да ни оставеше едно дете“, изјавил дедото за Курир по погребот на внуците и снаата Наташа (35). 

Перо Мартиновиќ тврди дека убиецот неколку дена пред масакрот ја однел сопругата Л.Б. (35) и децата во Тиват. За информациите дека Бориловиќ е тајно погребан надвор од Цетиње, Мартиновиќ вели дека не можел да биде погребан ниту на едно од гробиштата каде почиваат неговите жртви. За убиецот кажа дека правел проблеми, нападнал колега, му го оштетил автомобилот, но властите не успеале да го стават во затвор. Црна Гора прогласи три дена жалост поради масакрот. 

Во куќата на Бориловиќ имало осум куршуми за ловечка пушка и 4.200 евра.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ