23 Јуни, 2024
0.0268

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

Објавено во: Македонија 29 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Пратеничката на СДСМ од Кавадарци, Даниела Колева, на својот профил поентираше дека упадот во Собранието на 27 април 2017 бил наводно мотивиран од таканаречената „Тиранска платформа“ и изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, а вчера на првата седница од новиот парламентарен состав бил изгласан Африм Гаши од Алтернатива за нов спикер со поддршка од ВМРО-ДПМНЕ.
„Уставобранителите, за што поточно го направија упадот и тепаа пратеници во Собрание на 27 април, што сакаа да спречат. Истото што сакаа да го спречат, се случи денес со најголема поддршка од нивниот лидер, има ли некаква логика тоа што го направија од денешен аспект“,прашува Колева.
Инаку ниту еден пратениците на СДСМ вчера во Собранието не зема збор додека се избираше Гаши за претседател. На говорницата „доминираа“ главно народните избраници од Левица. Пратениците на СДСМ, поради тоа, од луѓе од свои редови беа наречени „ќутолози“.


Можеби ќе ве интересира

Вереникот Ристе потресен од смртта на младата Мартина: Грчки душман и го одзеде животот!

Вереникот Ристе потресен од смртта на младата Мартина: Грчки душман и го одзеде животот!

Бизнисменот Јахоски се придружува на коалицијата на Мицкоски?

Бизнисменот Јахоски се придружува на коалицијата на Мицкоски?

„Парада на гордоста“ се одржа без инциденти

„Парада на гордоста“ се одржа без инциденти

САД: Изјавата на Мицкоски е во склад со Договорото од Преспа

САД: Изјавата на Мицкоски е во склад со Договорото од Преспа

Меџити: Прв вицепремиер не постои како функција во Законот, но ја има во владината регулатива

Меџити: Прв вицепремиер не постои како функција во Законот, но ја има во владината регулатива

На млад скопјанец му се слошило и починал пред домашните

На млад скопјанец му се слошило и починал пред домашните

„Сириза“ го повика Мицотакис да преземе мерки против Мицкоски: Побарајте санкции од САД!

„Сириза“ го повика Мицотакис да преземе мерки против Мицкоски: Побарајте санкции од САД!

Општина Сарај доби в.д. градоначалник

Општина Сарај доби в.д. градоначалник

Адвокатот на кратовчанката која ги уби сопругот и свекорот: Класичен пример на жртва на повеќегодишно насилство

Адвокатот на кратовчанката која ги уби сопругот и свекорот: Класичен пример на жртва на повеќегодишно насилство