17 Февруари, 2019
0.4037
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Дане Илиев: Мерцедесот не смее да се продава бидејќи е дел од судска истрага

Објавено во: Македонија 28 Февруари, 2018

Поранешниот претседател на Врховниот суд, Дане Илиев  смета дека Владата не смее да го  продава Мерцедецот бидејќи  е дел од предмет на сторено кривично за коe се води истрага.

„Мерцедесот би требало со судската одлука  привремено да биде одземен до крајот на завршување на постапката, а потоа Судот треба да одлучи што понатаму со возилото, дали ќе го довери на некој Орган или ќе го продава и итн. Продавањето на автомобилот визави истиот предмет не е допуштено.  До правосилноста на пресудата  Мерцедесот кое дел до истрага на СЈО е во надлежност на Судот и не може да се оттуѓува.  Се чудам како никој во Владата не знае дека не може да се продава  предмет (Мерцедесот) кој е дел истрага“-  вели поранешениот претседател на Врховниот суд, Дане Илиев.  

Директорот на службата за општи и заеднички работи при Владата на Република, Пеце Мирчески денеска соопшти дека  во Владата донеле одлука за продажба на патничко моторно возило Mercedes-benz S 600, сопственост на Службата.

Според  него, целокупната постапка се води согласно одредбите од Законот за користење и располагање со стварите во државна сопственост и со стварите во општинска сопственост. Врз основа на направената процена, од страна на Министерството за правда - Биро за судски вештачења – Скопје, проценетата вредност на возилото, што воедно ќе биде и почетна цена најавното наддавање, изнесува 14.372.208,00 денари.

Можеби ќе ве интересира

Временската прогноза денеска носи убаво време

Временската прогноза денеска носи убаво време

(ВИДЕО) Со силни аплаузи Заев и Ципрас почестени со награда на Минхенската конференција

(ВИДЕО) Со силни аплаузи Заев и Ципрас почестени со награда на Минхенската конференција

ФОКУС НА ДЕНОТ: 15 жртви однесе несреќата кај Ласкарци, ВМРО ДПМНЕ се одлучи за Силјановска

ФОКУС НА ДЕНОТ: 15 жртви однесе несреќата кај Ласкарци, ВМРО ДПМНЕ се одлучи за Силјановска

Ѓорчев испадна: Со овој кандидат ВМРО ДПМНЕ ќе се бори за претседателска функција

Ѓорчев испадна: Со овој кандидат ВМРО ДПМНЕ ќе се бори за претседателска функција

Уште една земја прифати да не нарекува Република Северна Македонија

Уште една земја прифати да не нарекува Република Северна Македонија

ВМРО ДПМНЕ НОСИ ОДЛУКА: Кој кандидат ќе го изберат за претседателската трка?

ВМРО ДПМНЕ НОСИ ОДЛУКА: Кој кандидат ќе го изберат за претседателската трка?

Од несреќата кај Ласкарци згасна уште еден живот: Касо зад себе остави две деца

Од несреќата кај Ласкарци згасна уште еден живот: Касо зад себе остави две деца

Заев – Харадинај: Потврдена заемната поддршка за европските аспирации на двете земји

Заев – Харадинај: Потврдена заемната поддршка за европските аспирации на двете земји

Шекеринска: Влезот во НАТО ја става Северна Македонија на мапата на бизнис дестинации

Шекеринска: Влезот во НАТО ја става Северна Македонија на мапата на бизнис дестинации