17 Јули, 2024
0.0248

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

Објавено во: Свет 03 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Изјавата на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, за ќорсокакот е повик за будење за западните сојузници на Киев, смета Виктор Назаров.

Европа и САД ќе се соочат со проблеми доколку Западот престане да ја поддржува Украина, изјави генералот на вооружените сили на Украина Виктор Назаров во интервју за Си-Ен-Ен.

„Ако не можеме да ја победиме Русија, тогаш ќе има уште многу проблеми во иднина, а не само за нашата земја, мојата земја, нашето население. Проблеми ќе имаат и Европа и САД“, рече Назаров.

Тој посочи дека изјавата на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, за ќорсокакот „е сигнал за тревога за западните сојузници на Киев“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди дека украинските вооружени сили ќе бидат принудени да се повлечат доколку се намали поддршката од Западот.

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко за швајцарскиот портал „20 Minuten“ призна дека украинската армија е во ќорсокак, изразувајќи поддршка за врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни.

„Врховниот командант на вооружените сили на Украина ја презеде одговорноста и ја објасни вистинската состојба на повеќето армиски единици и ги објасни причините за ќор-сокакот. Можеме еуфорично да ги лажеме нашите луѓе и партнери, но нема да бидеме способни да го прават тоа засекогаш“, призна Кличко.

ФОТО: EPA-EFE/STATE EMERGENCY SERVICE 

Можеби ќе ве интересира

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта