23 Јули, 2024
0.0265

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

Објавено во: Балкан 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Два и пол месеци откако стотици полицајци и пожарникари ја почнаа потрагата по Данка Илиќ (2) во околината на Бор, за чие убиство беа уапсени двајца работници на ЈКП „Водовод“, истрагата не мрда.

Иако се уште е во тек, ниту една од досега анализираните траги не се совпаѓа со биолошкиот материјал на исчезнатото девојче. Единствена трага која се уште се чека е анализата на ДНК од влакната кои беа пронајдени во службеното возило на осомничените.

Анализирани се повеќе од 500 траги, остана само уште една анализа

Сите собрани податоци како и потенцијалните материјални докази како алат од куќата на осомничениот и други предмети пронајдени на терен се испратени на анализа со цел полицијата да добие нови информации каде се наоѓа телото на Данка Илиќ.

- Сите досегашни вештачења покажаа дека нема совпаѓање со ДНК-трагата на исчезнатото дете. Ниту алат, ниту облека, ниту во три вештачки возила. Само од службеното возило на ПУК „Водовод“ вештачено се вештачени над 500 траги, за кое постои сомневање дека го користеле осомничените при извршување на кривичното дело. Во моментов чекаме анализа од Биолошкиот факултет, поточно анализа на влакно но проблемот е што нема корен, што е од пресудно значење за потврдување на ДНК - изјави соговорникот од  обвинителството за медиумите.

Дали сведоците повторно ќе сведочат?

Според него, постои можност наскоро повторно да бидат сослушани одредени сведоци, но и еден од осомничените.

- Најверојатно повторно ќе бидат сослушани двајца-тројца сведоци, како и еден од осомничените, бидејќи обвинителот што ја води истрагата има дополнителни прашања. Потрагата по телото на детето се врши кога ќе се појават нови информации, односно претежно се чаршиски приказни кои се покажуваат како невистини - вели нашиот соговорник.

Обвинителството има уште три месеци

Инаку, обвинителството и полицијата имаат рок од шест месеци од приведувањето да ги докажат своите сомнежи, што значи дека во овој случај им остануваат уште нешто повеќе од три месеци. Во спротивно, осомничените ќе бидат пуштени да се бранат од слобода.

Тоа значи дека во овој законски рок, се додека е предвидено дека осомничените можат да бидат најдолго во притвор, без да биде покренат обвинителен акт, мора да се соберат докази кои ќе укажуваат на вината на осомничените.

Минатата недела самоиницијативно по двомесечен молк исказ во обвинителството даде и осомничениот Јанковиќ.

Србија Данас.рс

Можеби ќе ве интересира

АКО ГРАНДЕ ПАНДА СЕ ПРОДАВА КОЛКУ И ФИАТ 500 Л, ЌЕ ИМАМЕ ИЗВОЗ ОД ПОВЕЌЕ ОД ДВЕ МИЛИЈАДИ ЕВРА: Иван Николиќ за производството на новото возило

АКО ГРАНДЕ ПАНДА СЕ ПРОДАВА КОЛКУ И ФИАТ 500 Л, ЌЕ ИМАМЕ ИЗВОЗ ОД ПОВЕЌЕ ОД ДВЕ МИЛИЈАДИ ЕВРА: Иван Николиќ за производството на новото возило

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила